Mając na nogach odpowiednie rakiety śnieżne – rakiety MSR, możesz korzystać ze wszystkich uroków zimy: od pokrytych śniegiem wzgórz i leśnych szlaków – po pola lodowcowe i strome, zlodowaciałe zbocza. Firma MSR pod względem innowacyjnosci i wzornictwa od ponad dwudziestu lat jest liderem w branży z wiodącym zakładem w Seattle, w stanie Waszyngton(USA). Pokażemy, jak powstają rakiety MSR – o ergonomicznych, znakomitych parametrach trakcyjnych i modułowej budowie.
Rakiety wyprodukowane w Settle
Wszystkie rakiety śnieżne MSR wyprodukowano w zakładzie w Seattle, począwszy od modelu Denali Classic z 1995r. Model ten, oparty na koncepcji wziętego wynalazcy i wspinacza, pana Billa Foresta, konstruktorzy MSR wyposażyli w boczne listwy i zęby wykonane ze stali martenzytycznej, rewolucjonizując w ten sposób branżę rakiet śnieżnych.
Zarówno ten przełomowy projekt, jak i jego następcy: seria rakiet śnieżnych MSR Lighting (2004) i MSR Revo (2014) – spowodowały wymóg precyzyjnej kontroli jakości, ściśle przestrzeganej w zakładach MSR. Taki nadzór konieczny jest dla sprostania nadrzędnemu celowi firmy – produkowania sprzętu funkcjonalnego niezawodnego, umożliwiając jednocześnie dalsze doskonalenie procesu produkcyjnego.
Podczas gdy wiele konkurencyjnych firm obniża koszty przenosząc produkcję za granicę, my staramy się osiągnąć ten cel poprawiając wzornictwo i efektywność.
Jak wygląda produkcja rakiet śnieżnych Lighting
Aby przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu, pokażemy produkcję i montaż jednego z naszych znakomitych modeli rakiet śnieżnych: MSR Lighting Ascent. Pierwszym etapem jest wycięcie ramy rakiety na wycinarce laserowej. Ta duża wycinarka umożliwia wyprodukowanie większej ilości ram w jednym cyklu. W przypadku znakomitych rakiet Lighting Ascent pojedyncza rama wycinana jest z ultralekkiego aluminium 7000.
Każdy wycięty element jest następnie kształtowany w formę ramy przez sterowana numerycznie giętarkę, nadającą aluminiowej ramie rakiety precyzyjny, przewidziany projektem kształt. Jest to kluczowy etap produkcji, podlegający ścisłej kontroli technicznej zapewniającej późniejsze niezawodne działanie elementu.
Inne elementy rakiety, takie jak poprzeczki ramy i elementy wiązania wytwarzane są na prasie z wykrojnikiem o nacisku 400 ton, obsługiwanej przez jedną osobę, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji. Wyprodukowane elementy przekazywane są do montażu.
Po odpowiednim ukształtowaniu rama rakiety zostaje odesłana do lakierni, gdzie otrzymuje pokrycie lakiernicze naniesione metodą proszkową. Następnym etapem jest przynitowanie do ramy pokrycia ze specjalnej tkaniny poliuretanowej (zastosowanej również w rakietach MSR Fluke). Jest to tkanina o wysokiej wytrzymałości, zapewniającej rakietom Lighting Ascent lekkość i elastyczność. Jest to krytyczny etap montażu, wymagający dokładnej kontroli, gdyż tkanina musi być wycięta i dopasowana w sposób precyzyjny, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie.
W innym zakładzie wytwarzane są formowane wtryskowo, wykonane z elastycznego i odpornego na niskie temperatury poliuretanu elementy wiązań. Po dostarczeniu do zakładu w Seattle zostają połączone metodą nitowania ze stalowymi zębami rakiety. Następnie cały zespół jest montowany do ramy i oto otrzymujemy nowiutką rakietę śnieżną Lighting Ascent.
Projektowanie Rakiet a wydajność produkcji
W firmie MSR stosujemy zasadę ścisłej współpracy zespołów projektantów z pracownikami zajmującymi się bezpośrednio produkcją rakiet śnieżnych, co zapewnia wysoką efektywność i odpowiednią jakość wyrobów opuszczających nasze zakłady. Dla zapewnienia ich niezawodnego działania używamy specjalnych narzędzi dostosowanych do naszych potrzeb, regularnie kontrolowanych i konserwowanych przez wykwalifikowany personel.
Doświadczenie zebrane podczas produkcji rakiet śnieżnych w zakładzie w Seattle pozwoliło nam na działalność przyjazną dla środowiska, dzięki racjonalnej gospodarce odpadami produkcyjnymi i stosowaniu recyklingu. Naszą zasadą jest „bądź dobrym menadżerem: zacznij od swojego podwórka”.