Korzenie rakiet śnieżnych sięgają ponad 4000 lat – po wyemigrowaniu z miejsca swojego powstania w centralnej Azji, stały się dziś nowoczesnym sprzętem dla popularnych form rekreacji i turystyki na całym świecie. Co roku miliony miłośników zimowego wypoczynku, przypiąwszy do butów metalowe lub tworzywowe rakiety wyrusza na zimowe wyprawy. Aby w pełni cieszyć się z uroków zimowych wycieczek, niezbędne jest dobranie modelu rakiet odowiedniego do warunków terenowo-śniegowych.
Krok 1. Zastanów się, jakiego sprzętu potrzebujesz na swojej wyprawie
Rakiety śnieżne projektowane są pod kątem zastosowania w różnego rodzaju warunkach terenowo-śniegowych. Określenie tych warunków powinno być dla nas podstawowym kryterium wyboru przy zakupie rakiet. Czy planujesz wędrówki po pokrytych śniegiem polach i łąkach, czy chcesz dotrzeć z plecakiem na poczatek trasy wspinaczkowej? Różne modele rakiet śnieżnych przystosowane są do konkretnych zastosowań: może to być rekreacyjna wędrówka po płaskim terenie, bardziej forsowny marsz z plecakiem w głębokim śniegu na jedno-lub wielodniowych wyprawach lub wspinaczka w trudnym terenie. Firma MSR idzie o krok dalej, projektując również różnego rodzaju modele wiązań do rakiet, optymalnie dostosowane do konkretnego zastosowawnia i danego modelu rakiety. Jeżeli wybierasz się na rekreacyjny spacer po płaskim lub pofałdowanym terenie, wybierz któryś z modeli serii Trail. Zastosowane w nich wiązania o uproszczonej budowie są lekkie i łatwe w użyciu, idealne na długie wędrówki a jednocześnie zapewniają bezpieczne poruszanie się w niezbyt trudnym terenie. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę rodzinną, te solidnej konstrukcji rakiety wytrzymają nawet niezbyt delikatne traktowanie czy różne warunki śniegowe w okolicy – wypróbowana i wytrzymała konstrukcja posłuży nam na długo. W tej klasie najwięszą popularnością cieszy się model rakiet śnieżnych Evo. Dla turystów bardziej zaawansowanych, lubiących wielodniowe eksploracje lub wyprawy z plecakiem niezbędny jest sprzęt wygodny i jednocześnie solidny. W tej dziedzinie modelem wiodącym są rakiety MSR serii Explore. Zastosowane w nich wiązanie jest wersją najwygodniejszą, najszybszą i najłatwiejszą w użyciu – można je szybko zdąć z nóg podzas np. przerwy na posiłek na skalistym zboczu. Jeżeli na naszej trasie zdarzają się strome odcinki, można zastosować system Televator, unoszący piętę i zmniejszjący napięcie łydek. Wspinaczka górska stawia przed nami większe wymagania sprzętowe – rakiety śnieżne powinny mieć większą przyczepność i i solidne mocowanie – być w pewnym sensie „przedłużeniem” nóg. Jeżeli wspinasz się na stromą górę w poszukiwaniu nowego zjazdu na snowboardzie, będziesz potrzebował sprzętu o dobrej przyczepności, który poradzi sobie z nierównym terenem, trawersowaniem zboczy, czy pojawiającymi się skałami i lodem. Na taki skalisty teren wybierz bardzo wytrzymały model rakiet śnieżnych, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego. Jednym z nich jest model MSR Revo Ascent. Jeżeli jednak wybierasz się na forsowną wyprawę górską „na lekko” i liczysz każdy gram dodatkowego ciężaru, bardziej odpowiednie będą rakiety MSR Lightning Ascent. Są zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do ciężkich butów górskich, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą współpracować z innymi rodzajami obuwia.Krok 2: Dobierz odpowiedni rozmiar
Głębokość, na jaką rakieta zagłębi się w śniegu jest zdeterminowana przez jej powierzchnię, niezbędne jest więc określenie jej obciążenia. Zacznij od oszacowania swojego ciężaru, wliczając w to ciężar wyposażenia, zapasów wody i żywności – od tego zależy, jak dużej rakiety będziesz potrzebował. Pamiętaj, że większy rozmiar nie zawsze jest lepszy. W zbyt dużych rakietach będzie ciężko się poruszać, co w ciągu długiego dnia może doprowadzić do zwiększenia zmęczenia. Zbyt małe będą powodowały głębsze zapadanie się w śnieg. Aby nie pozostawiać niczego przypadkowi, podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru: Uwzględnij lokalne warunki śniegowe.- Na śniegu zbitym, na uczęszczanych i wydeptanych trasach będziesz zapadał się mniej.
- Na świeżym puchu, aby utrzymać się na śniegu potrzebujesz sprzętu o większej powierzchni , zwłaszcza jeżeli niesiesz ciężki plecak i sprzęt biwakowy.
Krok 3: Twoja postawa w marszu
Bieżące modele rakiet śnieżnych uwzględniają naturalną specyfikę poruszania się kobiet i mężczyzn, oferując wersja dla każdej z płci. Postawa kobiet i mężczyzn jest odmienna z powodu różnicy w naturalnej, biologicznej budowie bioder. Chód mężczyzny jest nieco szerszy, w przeciwieństwie do wąskiego, kobiecego. Może to powodować różnice w komforcie użytkowania rakiet śnieżnych i szybsze zmęczenie. Firma MSR, uwzględnia te różnice biomechaniczne w swoich projektach. Aby dostosować się do węższego chodu i poprawić komfort użytkowania, model damski opracowano jako wąskoprofilowy. Nie jest to zaletą tylko w przypadku kobiet – rakiety wykonane w obu wersjach według tej samej technologii, będą odpowiednie dla każdej osoby z naturalnie wąskim chodem. Wersja damska jest również lżejsza, co może mieć znaczenie na wyprawach długodystansowych, gdzie oszczędność na wadze można docenić wraz z każdym przebytym kilometrem. Jeżeli chcesz dobrać idealną rakietę śnieżną, zapoznaj się z naszym katalogiem, gdzie znajdziesz odpowiedni dla siebie sprzęt na każdy teren i każde warunki. Wybierz produkt korzystając z filtrów dostępnych w lewym panelu sklepu.Autorem wpisu jest MSR Team. Oryginalny artykuł został opublikowany na oficicjalnym blogu MSR: www.thesummitregister.com