Oto dodatkowy poradnik instruktażowym Paleniska FirePit (dodatek do instrukcji). Kluczem do rozpalania każdego ogniska jest podjęcie prawidłowych działań, więc dzisiaj pokażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby osiągnąć mistrzostwo w rozpalaniu ognia pozbawionego dymu.

Poradnik składa się z następujących części:

  1. Ogólny przegląd.
  2. Uruchamianie.
  3. Uzupełnianie paliwa.
  4. Grillowanie.
  5. Wyłączanie i pakowanie.
  6. Ładowanie.
  7. Szybkie rozwiązywanie problemów.
  8. Aplikacja.

Ogólny przegląd.

Najpierw zobaczmy, z jakich elementów składa się Twoja kuchnia polowa FirePit. Mamy baterię, dwa uchwyty umożliwiające wygodne przenoszenie, komorę spalania ze składanymi nóżkami, półkę na opał oraz grill.

Jak to wszystko złożyć?

  • Przymocuj duży uchwyt po stronie baterii.
  • Przymocuj mały uchwyt po stronie siatki.
  • Przytwierdź uchwyty śrubkami.
  • Rozłóż i zablokuj nóżki.
  • Załóż baterię.
  • Włóż do środka półkę opałową.
  • Na górze połóż grill (opcjonalnie).

Teraz kiedy możemy już zabrać się za rozpalanie, zapamiętaj trzy następujące wskazówki. Na pewno Ci się przydadzą. Po pierwsze – upewnij się, że Twoja bateria jest naładowana. Po drugie, rozpalaj ogień powoli. Po trzecie, pozwól, by otwory wylotowe spełniały swoje zadanie.

System spalania FirePit zasila ogień powietrzem w kluczowych miejscach. Zanim zabierzesz FirePit ze sobą na wyprawę, upewnij się, że Twoja bateria jest naładowana, po to, by wentylator mógł działać stabilnie i podsycać ogień. Skoro mowa o świetnie rozpalonym ogniu, pamiętaj, żeby zacząć od niewielkiego rozmiaru. Tak jak przy tradycyjnym ognisku, musisz najpierw zbudować podstawę z węgla, a potem stopniowo dodawać coraz większe kawałki opału. Jeżeli zaczniesz od jednego dużego kawałka, pojawi się dym. Kiedy już uda Ci się rozpalić ogień, pamiętaj o 51 otworach wylotowych, które mają za zadanie udzielić Ci pomocy. Musisz im na to pozwolić. Nie blokuj ich poprzez napełnianie komory spalania zbyt dużą ilością opału. Nie układaj polan tak, by wystawały poza komorę. Nie kładź ich też zbyt blisko siebie. Otwory wylotowe potrzebują przestrzeni, by podsycać ogień tlenem.

Poza tym warto pamiętać, że FirePit powinno być rozstawiane na powierzchniach takich jak żwir, ubita ziemia, piasek, beton czy żaroodporna płyta. Nie zalecamy rozpalania ognia, kiedy FirePit rozstawione jest bezpośrednio na trawniku lub tarasie, bo powierzchnie te mogłyby ulec uszkodzeniu.

Uruchamianie (opał i rozpalanie)

Zanim rozpalimy ogień, będziemy potrzebowali opału. Oto krótka lista materiałów opałowych, które nadają się i nie nadają się do FirePit, powodując dym i uszkodzenia.

Nadaje się:
-suche drewno
– suche gałęzie
– suche patyki
– podpałka
– węgiel (do grillowania)

Nie nadaje się:
– mokre drewno
– świeże drewno
– biel podkorowa
– mech
– kora
– granulat (może blokować przepływ powietrza)
– ciekły gaz + propan – NIGDY nie używaj w FirePit
– drewno impregnowane ciśnieniowo (może zawierać substancje chemiczne)

Choć kuchnia FirePit została zaprojektowana tak, by mieściło się w niej drewno opałowe o długości ok. 40 cm, zacznij od ułożenia stosiku z podpałki i mniejszych kawałków, żeby zbudować podbudowę dla ognia. Wykorzystując podpałkę oraz półkę opałową w niższej pozycji, dodawaj najpierw małe, potem coraz większe kawałki, utrzymując intensywność pracy wentylatora na pierwszym lub drugim poziomie. Kiedy zobaczysz, że tworzy się podbudowa węglowa, będzie można zacząć dodawać większe kawałki. Przy dorzucaniu tych kolejnych kawałków, pamiętaj, by układać je tak, żeby płaskie powierzchnie polan się nie stykały. Pamiętaj – trzeba pozwolić, by otwory wylotowe spełniały swoje zadanie.

Jeżeli masz założony ruszt do grillowania, podnieś go ostrożnie lub odsuń go od baterii, tak, żeby wystawał z jednej strony. Nie musisz go całkowicie zdejmować. Ostrożnie włóż polano do ognia i –pewnie już się domyślasz – pamiętaj, by umożliwić otworom wylotowym spełnianie swojego zadania. Upewnij się, że polana rozmieszczone są tak, aby były między nimi przerwy, a strumień powietrza mógł mieć dostęp do ognia. Jeśli jest taka potrzeba, rozgarnij drewno, by zrobić miejsce między kawałkami. Nie umieszczaj drewna poza zasięgiem otworów wylotowych, bo spowoduje to dymienie.

Ważna wskazówka – jeśli dorzucasz większe kawałki drewna, możesz ustawić wentylator na opcję „turbo”, żeby przyspieszyć spalanie. Pamiętaj, by zachować dużą ostrożność przy dodawaniu kolejnych kawałków, bo wtedy jest największe prawdopodobieństwo pojawienia się iskier.

Grillowanie

Ruszt FirePit w stylu hibachi został zaprojektowany tak, by można było grillować bezpośrednio na jego powierzchni. Kuchnia nie jest przeznaczona do gotowania z użyciem garnków i patelni. Przy grillowaniu z węglem, umieść półkę opałową w wyższej pozycji i rozpal węgiel zgodnie ze wskazówkami.

Ważna uwaga – możesz zwiększyć intensywność pracy wentylatora do maksymalnego poziomu, by węgle zaczęły się palić, ale zmniejsz ją, kiedy zobaczysz, że się żarzą – to umożliwi Ci dłuższe grillowanie. I krótkie ostrzeżenie. Przy grillowaniu mięsa, opadanie tłuszczu może powodować dym – jak w przypadku każdego grilla. To tłuszcz powoduje dymienie, nie sam ogień. Płomienie powinny zacząć zachowywać się normalnie, kiedy tylko tłuszcz się wypali.

Jeśli chcesz coś podgrzać lub lekko przypiec, wysuń ruszt na bok, by to, co podgrzewasz, nie znajdowało się pod bezpośrednim oddziaływaniem płomieni. Jeżeli planujesz grillowanie z użyciem drewnianych patyków do szaszłyków, pamiętaj, by je wcześniej wymoczyć, żeby się zapobiec ich spalaniu. I pamiętaj, by użyć szczypców przy zdejmowaniu ich z grilla – mogą być gorące.

Ważna wskazówka: Planujesz najpierw grillowanie, a potem relaks wokół ogniska? Kiedy węgiel nie będzie Ci już potrzebny do grillowania, ostrożnie obniż półkę opałową, najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Dzięki temu węgle będą stanowiły naturalną podpałkę dla drewna opałowego. Włącz wentylator na turbo i tylko patrz, jak drewno zaczyna się palić.

Wyłączanie i pakowanie

Zacznijmy od najważniejszej sprawy. Nigdy, przenigdy nie wlewaj wody bezpośrednio do komory spalania. To spowoduje korozję całego systemu, a może nawet uszkodzić elektronikę. Nigdy też nie próbuj opróżnić kuchni FirePit, kiedy pali się w niej ogień. To niebezpieczne i zdecydowanie Ci się nie opłaca. Pozwól, by ogień wypalił się do zimnego popiołu. Jeśli chcesz, możesz włączyć wentylator na turbo, by przyspieszyć cały proces. Jeśli pozostanie kilka rozżarzonych węgli, ostrożnie otwórz drzwiczki popiołowe żaroodpornym narzędziem, wysyp zawartość do dołka wykopanego w ziemi bądź popielnika, a następnie zgaś węgle do końca poprzez posypanie ziemią lub polanie wodą. Jeżeli jesteś na plaży, nigdy nie zakopuj rozżarzonych węgli. Ktoś może przez te ukryte węgle skończyć z poparzoną nogą. Kiedy węgle całkowicie się wypalą, metalowa część FirePit schłodzi się w około 5 do 10 minut. Wyłącz baterię – wciśnij przycisk i przytrzymaj go przez 3 sekundy.

Ważna wskazówka – zadbaj o swój FirePit i usuń pozostały popiół poprzez dolne drzwiczki, wykorzystując do tego zwykły pędzel malarski. Następnie przetrzyj i wysusz kuchnię dokładnie przy użyciu ścierki.

Jeśli jesteś poza domem, złóż nóżki, wciskając przycisk na przegubie, i wykorzystaj uchwyty, by móc łatwiej przenieść FirePit do samochodu. Jeśli posiadasz też nasz specjalny pokrowiec, zasilany energią słoneczną, załóż go na Twój FireBit, zapnij klamerki pod spodem, i weź pokrowiec na ramię. Kiedy dotrzesz do domu, zalecamy przechowywać kuchnię w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Jeśli planujesz przechowywać ją na zewnątrz, wykorzystaj osłonę przeciwdeszczową (która jest częścią zestawu FirePit) lub wspomniany już pokrowiec solarny, by zabezpieczyć kuchnię przed wilgocią.

Ładowanie

Elementem FirePit jest bateria, która może działać nawet 24 godziny, w zależności od ustawienia wentylatora. Stan Twojej baterii da się odczytać z lampek LED. Możesz także sprawdzić go, używając darmowej aplikacji BioLite. Kiedy nie używasz FirePit, możesz odłączyć baterię i użyć jej jako powerbank do ładowania innych urządzeń. Pamiętaj tylko, że skróci to później czas pracy wentylatora. Jeśli chcesz doładować baterię, użyj do tego kabla microUSB i podłącz go do źródła energii. Boczne światełka LED zaczną migać po kolei. Dzięki temu będziesz wiedział, że bateria się ładuje.
Zalecamy ładowanie baterii przynajmniej raz na sześć miesięcy, by utrzymać ją w dobrym stanie. Jeśli jesteś także posiadaczem pokrowca zasilanego energią słoneczną, możesz automatycznie i z łatwością doładować baterię, poprzez podłączenie jej do pokrowca i pozostawienie na słońcu. Jeśli zdecydujesz się na zacienione miejsce, zmniejszy się wydajność ładowania. Upewnij się więc, że kuchnia wraz z pokrowcem stoją na pełnym słońcu.

Rozwiązywanie problemów

Kuchnia polowa FirePit jest dość niesamowita, ale wciąż podlega prawom fizyki. Jeśli zrozumiesz kwestie techniczne, poradzisz sobie z dymem. Spójrzmy na kilka potencjalnie problematycznych sytuacji i na to, jak sobie z nimi radzić.

Przy uruchamianiu pojawia się dym?

Upewnij się, że Twój opał jest suchy, i że zaczynasz tworzenie podbudowy węglowej od małych kawałków. Na drewnie, które używasz, jest dużo kory? Spróbuj usunąć ją siekierą i wykorzystaj samo oczyszczone drewno.

Z cokołu wydobywa się dym?

To może znaczyć, że kawałek drewna bezpośrednio dotyka metalu, co powoduje jego gaszenie. Przesuń drewno tak, by mogło się odpowiednio spalać.

Wietrzne warunki pogodowe mogą powodować dym, ponieważ podmuchy wiatru potrafią zaburzać cyrkulację powietrza w FirePit. Ustaw FirePit tak, by bateria nie była wystawiona na wiatr i spróbuj zablokować podmuchy. Możesz też przenieść FirePit do miejsca, które będzie bardziej osłonięte przed wiatrem.

Przy grillowaniu pojawia się dym?

Jeżeli grillujesz mięso lub inne produkty spożywcze wcześniej posmarowane masłem lub oliwą, przyczyną dymienia jest tłuszcz. Kiedy tłuszcz się spali, dym powinien zniknąć. Tak samo dzieje się na tradycyjnym grillu.

Po dodaniu nowego opału pojawia się dym?

Rozgarnij opał tak, by żadne płaskie powierzchnie się nie stykały. Jeżeli nie da się go rozgarnąć, możliwe, że jest go za dużo i nastąpiła blokada otworów wylotowych. Pozwól, by spełniały one swoje zadanie. Dodatkowo upewnij się, że polana nie wystają poza zasięg otworów, bo w takim przypadku powietrze nie będzie mogło do nich dotrzeć.

Wentylator nie daje ustawić się na inną intensywność niż „1”?

Sprawdź baterię. Jest szansa, że jesteś w trybie oszczędzania energii, a system cyrkulacji powietrza działa na niskich obrotach. Drewno wciąż się spalała, ale bateria daje sygnał, że potrzebuje natychmiastowego doładowania.

Aplikacja

FirePit można obsłużyć w pełni manualnie, ale jeśli chcesz, możesz posłużyć się połączeniem Bluetooth. Zobacz, jak możesz sterować FirePit prosto z Twojego telefonu.

1. Pobierz aplikację i upewnij się, że Twoje urządzenia są połączone.
2. Włącz Bluetooth na telefonie i wciśnij raz przycisk na baterii FirePit, by włączyć system. Lampki LED baterii zaczną świecić, ale wentylator będzie wyłączony.
3. Otwórz aplikację na Twoim telefonie. Zostaniesz zapytany, z którym z dwóch produktów Bluetooth próbujesz się połączyć – z BaseLantern czy FirePit. Wybierz FirePit. Aplikacja zacznie wyszukiwanie znajdujących się w pobliżu urządzeń, aż w końcu pojawi się nazwa zaczynająca się od „FirePit”.
4. Wciśnij „połącz”. Zostaniesz poproszony o zmianę nazwy urządzenia.

Po połączeniu będziesz mógł włączać i wyłączać baterię, zmieniać tryb pracy wentylatora i sprawdzać aktualny stan baterii Twojego urządzenia.
Tak działa nasza aplikacja 🙂
Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku na którego podstawie powstał powyższy tekst.

Mamy nadzieję, że spędzisz wiele przyjemnych chwil z Twoim FirePit. Do dzieła!