Od jakiegoś czasu szukałam fajnej lampki turystycznej, którą mogę zabrać pod namiot. Czegoś lekkiego i poręcznego, co zajmuje mało miejsca w plecaku i będzie przydatne podczas małych i dużych podróży. Taką lampką okazał się model Sunlight 100 marki Biolite. Lampka solarna świecąca z mocą 100 lm. Prosta w obsłudze, poręczna i niezbyt droga. 

BioLite to amerykańska marka, która skupia się na ekologicznym wytwarzaniu prądu poprzez panele słoneczne i kuchenki na bio paliwo (np. patyki czy szyszki). Podczas gotowania na kuchenkach wytwarza prąd, który możemy użyć do ładowania sprzętu elektronicznego. System lampek Biolite jest także skonstruowany tak, by mógł czerpać energię z biopaliwa i słońca, a także by sprzęt był łasowany poprzez kable USB – pozbywamy się tym samym wymiennych baterii, które trują środowisko. 

O tej lampce możemy powiedzieć dwa słowa: funkcjonalność i uniwersalność. Lampka była ze mną na kilku wyjazdach. Razem lecieliśmy samolotem oraz podróżowaliśmy po Walii.

Kilka informacji

  • Lekkość: waga tylko 95g,
  • Poręczność: wymiary: 85 x 86 x 23 mm, plus rączka do postawienia bądź powieszenia,
  • Światło: do 50h (tryb światła białego), a do 6h na „trybie party”,
  • Prostota: jeden przycisk,
  • Tryb świecenia: jeden raz światło białe, dwa razy światło kolorowe (do wyboru: czerwony, zielony, fioletowy, niebieski) i trzy razy tzw. „tryb party”, czyli zmieniające się kolory,
  • Wodoodporność (normę IPX4),
  • Ładowanie przez kabel USB (ok. 2h) oraz światłem słonecznym (ok. 7h).

Dodatkowe plusy

Możliwość włączenia światła czerwonego w sytuacjach kryzysowych. Rączka ułatwia ustawienie lampki przy świeceniu i w trakcie ładowania. „Plamka słoneczna”, czyli punkcik wskazujący, czy promienie słoneczne padają pod odpowiednim kontem na baterie słoneczne – odpowiednie ustawienie panelu słonecznego przyspieszy ładowanie. Rejestracja na stronie producenta i uzyskanie gwarancji – każdy produkt posiada swój unikalny numer, który umieszczony jest na opakowaniu oraz na produkcie, numeru tego używamy do rejestracji lampki.

Jedyny minus lampki brak możliwości ładowania innych urządzeń. Wielka szkoda, ponieważ w mojej ocenie lampka solarna Biolite SunLight bardzo plusuje. Jeśli ktoś szuka lampki prostej w obsłudze, poręcznej oraz lekkiej i niezbyt drogiej to serdecznie polecam.

Anna Kiepura