Lodowiec Snæfellsjökull
Wyprawa na szczyt lodowca skitouring na desce splitboard w zimie luty 2024.
Podczas wyprawy panowały rzadko sprzyjające bezpiecznej wspinaczce warunki, delikatny wiatr oraz czyste bezchmurne niebo. Na dany lodowiec wspinałem się w poprzednie lato, dlatego łatwiej było mi zaplanować bezpieczną zimową trasę na szczyt.
Trasa wyniosła ok 20 km i około 5 godzin zaczynając z pobliskiej słynnej z bazaltowych kolumn miejscowości Arnarstapi.
W lutym światło dzienne na Islandii utrzymuje się zaledwie kilka godzin, dlatego musiałem mocno pilnować czasu. Po zdobyciu szczytu i lunchu zjechaliśmy ze szczytu lodowca na snowboardzie w około 30 minut.
Żyjąc codziennie w podróży jako nomad, kuchenki używam codziennie do mojego porannego rytuału parzenia ulubionej kawy:) Wietrzne warunki na Islandii często nie dają za wygraną, na szczęście z kuchenką turystyczną MSR Windburner, nigdy nie miałem większego problemu z zagotowaniem wody w najbardziej sztormowej pogodzie.
Snæfellsjökull to główny wulkan półwyspu Snaefellsnes o wysokości 1446 m n.p.m. znajduje się w zachodniej części półwyspu i jest jedną z bardziej malowniczych gór w Islandii. Czasem, przy dobrych warunkach pogodowych, można dostrzec ją nawet z oddalonego o 120 km Reykjaviku.
Szczyt góry pokryty jest lodowcem, stąd część nazwy – jökull po islandzku lodowiec. Jej wiek określa się na ok. 700,000 lat, a system jej wulkanu odpowiedzialny jest za stworzenie samego półwyspu oraz większości cudów natury znajdujących się na nim, jak góra Kirkjufell, bazaltowe kolumny w Arnarstapi czy pole lawy Berserkjahraun.
Półwysep Snæfellsness pole lawowe – Lava Rock
Na danym półwyspie w zachodniej części Islandii można podziwiać pola lawowe. Charakteryzują się one ostrymi skałami pozostałymi po świeżo zastygłej lawie która wypłynęła podczas erupcji na przestrzeni ubiegłych tysiącleci. W lato kamienie porasta zielony mech, który koloruje charakterystyczny na Islandii krajobraz.