Czym różnią się od siebie rakiety śnieżne MSR Lightning i Revo?
Oba modele rakiet mają doskonałą przyczepność, ergonomiczny kształt i możliwość dołączenia przedłużacza Modular Flotation Tails. Obie mają określone zalety, wybór modelu zależy od preferencji i doświadczeń użytkownika.
Rakiety Śnieżne Lightning
Ultralekkość
Rozwiązanie typu Lightning, zalecane do szybkich wypadów „na lekko”, oparte jest na wzorze tradycyjnych, ramowych rakiet śniżnych. Zewnętrzna rama, wycinana laserowo z aluminum lotniczego, zapewnia doskonałą przyczepność przy minimalnej wadze. Lekkość i wytrzymałość zapewnia część robocza rakiety, wykonana z rozpiętego na ramie nylonu balistycznego.
Model zalecany na wyprawy, gdzie priorytetem jest minimalizacja ciężaru.
Znakomita przyczepność
W modelu Lightning zastosowano najbardziej zaawansowany system zapewniający przyczepność. Dzięki ostrym zębom umieszczonym na obwodzie rakiety zapewniona jest przyczepność w każdym kierunku, pozwalając zachować doskonałą stabilność na podejściach i trawersach.
Ponadto, rakiety Lightning, jako jedyny model MSR, zaopatrzone są w dolnej części w dwie ząbkowane poprzeczki (w innych modelach jest jedna ząbkowana poprzeczka). Te dodatkowe punkty zaczepienia zwiększają przyczepność w trudnych warunkach, takich jak zbity śnieg i lód lub zejścia ze zboczy.
Jedną z cech modelu Lightning jest również bardziej „cicha” praca na śniegu, w przeciwieństwie do wykonanych z tworzywa sztucznego masywnych rakiet Revo, co ułatwia kontemplowanie w ciszy uroków zimowego krajobrazu.
Lekkie i przyczepne, rakiety śnieżne Lightning są dobrym sprzętem na wielodniowe wyprawy, jednodniowe wypady na szczyty wulkanów czy szybkie wycieczki „na lekko”. Zapewnią szybki, sprawny marsz i pewny każdy krok.
Rakiety Śnieżne REVO
Niezwykła wytrzymałość i trwałość
Najnowszym rozwinięciem kultowej rakiety śnieżnej MSR – Denali Classic, jest model Revo, odznaczający się znakomitą wytrzymałością. Rakiety Revo są dobrym wyborem na wyprawach, gdzie może dominować teren skalisty.
Wykonana ze specjalnie opracowanego polimeru jej dolna część jest odporna na uderzenia i zapewnia dużą wytrzymałość w niskich temperaturach, dzięki czemu model ten jest bardziej odpowiedni od wersji z nylonem balistycznym na trudny, skalisty teren.
Warto również zwrócić uwagę na inne zalety: Metalowe obrzeże rakiety ukształtowane jest podobnie, jak w modelu Lightning, jednak wykonane jest z wytrzymałej stali martenzytycznej, twardej oraz odpornej na ścieranie i odkształcenia podczas poruszania się w nieprzyjaznym terenie.
Pomimo wysokiej wytrzymałości, model Revo jest cięższy tylko o ok.142 g od każdego z modeli Lightning. Warto więc pogodzić się z nieco większym ciężarem, jeżeli naszym priorytetem jest wytrzymałość.
Elastyczność i skrętność (Torsional Flex)
Rakiety Lightning i Revo różnią się nieco komfortem użytkowania. Sztywna, jednoczęściowa rama rakiet Lightning powoduje odczucie „twadości” podczas użytkowania, w przeciwieństwie do modelu Revo, z dolną częścią roboczą wykonaną z tworzywa sztucznego, z założenia bardziej elastycznego. Pondto część nosowa rakiet Revo jest niezależnym elementem rakiety, zwiększając jej giętkość skrętną, co umożliwia lepsze dodstosowanie się do nierówności terenu. Trudno jest różnicować subiektywne upodobania; część z użytkowników preferuje podczas wędrówki giętki model Revo w przeciwieństwie do sztywnego modelu Lightning.
Dzięki swojej solidnej konstrukcji rakiety Revo można zlecić na dłuższe wyprawy, gdy na początku lub końcu szonu możemy napotkać teren z przewagą skał, mniej przyjazny dla rakiet śnieżnych.
Serie rakiet śnieżnych Lightning i Revo dostępne są w modelach Ascent, Explore i Trails. Więcej porad, jaki model wybrać na wyprawę, znajdziesz tutaj: Jak wybrać rakiety śnieżne na każdą wędrówkę.
Autorem wpisu jest MSR Team. Oryginalny artykuł został opublikowany na oficicjalnym blogu MSR: www.thesummitregister.com