Kilka słów o najlżejszej kuchence gazowej turystycznej

Zacznijmy od początku. Najważniejsze jest to, że kuchenka waży zaledwie 50g co klasyfikuje ją podobno jako najlżejszą turystyczną kuchenkę gazową na rynku. Nie wiem czy są lżejsze, ale 50g to super wynik, a na pewno jeden z lepszych czy nawet najlepszy jak podaje producent.

Mowa o kuchence turystycznej GOSYSTEM FLY Ti – mega lekka, mocna i wydajna kuchenka dla każdego fana gotowania w terenie czy też dla tych którzy nie lubią dźwigać – tak można w skrócie opisać tą kuchenkę.

kuchenka turystyczna gazowa fly ti

Wydajność turystycznej kuchenki gazowej Fly Ti

Jednak poza wagą ważna jest wydajność tej kuchenki. I jak na tak lekką konstrukcję i wyjątkowo uproszczone rozwiązania można z czystym sumieniem powiedzieć,że jest naprawdę wydajna.

Producent podaje, że 1L wody gotuje w ok 4 min i tak też jest w sprzyjających warunkach(w miarę ciepło/bez wiatru/ ogrzany gaz) co według mnie jak na coś ważące 50g, to naprawdę niezły czas.

Zwłaszcza, że moja stara kuchenka, warząca ponad 150g też GoSystemu gotuje w podobnym czasie z tym, że waży 3 razy więcej i jest z 3 razy większa. A i kosztowała tyle samo co ta.

Gotowanie na kuchence turystycznej GoSystem Fly TI

Samo gotowanie wody jest naprawdę bezproblemowe – oczywiście stosując zasady gotowania w warunkach zimowych czy też po prostu nie sprzyjających.

W warunkach których przyszło mi testować tą kuchenkę-czyli zimno, deszcz, lód, wiatr i jeszcze parę mało fajnych rzeczy jest całkiem ok.

Ogrzewając kartusz przez noc w śpiworze, czy też pod kurtką, gotowanie w temperaturach ok -5*C też nie jest większym problemem i 0,5L wody zagotowuje się w ok 4 minuty na wysokości ok 1300m n.p.m. Czyli naprawdę fajnie się sprawdza-można powiedzieć,że robi robotę.

Topienie śniegu za pomocą kuchenki Fly Ti

Co do topienia śniegu, to stopienie w takich warunkach śniegu na ok. 1L wody zajmuje 10 minut. Zagotowanie tej wody zajmuje ok 8 minut – czyli razem ok 18min. Może nie jest to jakiś super ekspresowe tempo ale jak dla mnie w zupełności starczy.

Czyli można powiedzieć,że kuchenka którą dostałem od Paker.pl jest naprawdę niezła i do tego nie najdroższa – bo w tym sklepie można ją kupić za niecałe 120zł – a tyle to niekiedy trzeba zapłacić za dużo cięższe modele które wcale lepiej się nie sprawują. Gotowanie uznać mogę za sprawne całkiem komfortowe.

Wrażenia z użytkowania kuchenki gazowej

A teraz czas na wrażenia z użytkowania. GoSystem FLY Ti od paker.pl to dość mała i kompaktowa kuchenka turystyczna tak jak już pisałem, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca w plecaku co według mnie jest cholernie ważne.

Fakt jest taki, że te rozmiary też mają jedną wadę. Ktoś z wielkimi i niezbyt uzdolnionymi łapami lub też w wielkich i grubych rękawicach może mieć mały problem z obsługą – no ale tez nie można mieć wszystkiego, starczy poćwiczyć albo zdjąć rękawice i jest już ok.

Praktyczność użytkowania kuchenki Fly Ti

Czyli podsumowując:

  • kuchenka jest mała i jak dla mnie – całkiem wygodna w obsłudze.
  • Jest też dość mocna – nic się nie pogięło ani nie ułamało przez okres testów mimo brutalnego buszmeńskiego wręcz traktowania.
  • Szybko stygnie co jest ważne szybko móc się zwinąć i zniknąć.

Czyli można powiedzieć,że jest naprawdę wygodna w użytkowaniu i praktyczna.

Jest tylko jedna mała wada albo raczej ograniczenia, że nie powinno się używać kartuszy większych niż tych 230g z racji bezpieczeństwa (taka była adnotacja w instrukcji). Nie wiem dlaczego – może zbyt duże ciśnienie, ale jedno jest pewne – nie zamierzam tego sprawdzać 😉

Podsumowując – GOSYSTEM FLY Ti od Sklepu Turystycznego Paker jest naprawdę fajną opcją dla wszystkich szukających wydajnej i lekkiej kuchenki w przystępnej cenie.

Autor recenzji: Konrad Busza,
bushcraft człowiek z buszu

Dane producenta:

  • czas gotowania 1l wody: 3min 50sek*
  • waga: 50g
  • moc: 3000W
  • zużycie paliwa: 130g/godz
  • wykonana zgodnie ze standardem EN417

Gdzie kupić kuchenkę GoSystem Fly Ti?

Aby przejść do sklepu i nabyć kuchenkę gazową turystyczną GoSystem, kliknij poniższy przycisk. Natomiast jeśli jesteś jeszcze niezdecydowany poniżej znajdziesz odnośnik do pozostałych opinii na temat tego produktu.