Podczas zimy nie musisz rezygnować z pieszych wycieczek i wędrówek, z utęsknieniem wyczekiwać wiosny melancholijnie wspominając wyprawy z bliskimi. Przy sprzyjającej pogodzie wybierz się do pobliskiego lasu, odwiedź pogórze albo niskie partie gór. Aby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa, zadbaj o sprzęt, który ułatwi dobrą wędrówkę. W tym artykule podpowiemy Ci, co warto zabrać ze sobą na krótką, zimową wyprawę. Pamiętaj jednak, że sprzęt turystyczny to nie wszystko, zachowaj trzeźwe myślenie i poinformuj bliskich o tym, gdzie się wybierasz.

Dobre buty to podstawa

O tym, jak ważne są dobre, wygodne, a przede wszystkim sprawdzone buty, pisaliśmy już nie raz. Warto dobrać typ obuwia do planowanej trasy i pory roku, ponieważ taka sama droga w lecie i w zimie może się znacznie różnić. Bardzo ciekawe buty trekkingowe, które sprawdzą się w wielu sytuacjach, oferuje firma Garmont. Wśród dostępnych w Pakerze modeli znajdują się buty turystyczne, podejściowe, biegowe, biegowo-turystyczne oraz ocieplane. Są wśród nich modele uniwersalne, ale też linia specjalnie dostosowana do kobiet. Użytkownicy cenią je nie tylko za wygodę i wysoką jakość wykonania, ale także za elegancki wygląd, który pozwala korzystać z butów także poza szlakiem.

Warto pamiętać też o tym, aby zadbać o buty i odpowiednio przygotować je do wyprawy. Przede wszystkim postępuj zgodnie z poradami producenta obuwia i postaw na sprawdzone środki do czyszczenia oraz impregnacji. Możesz kupić kompletny zestaw do czyszczenia i impregnacji obuwia, np. Grangers Footwear Care Kit albo skompletować idealny zestaw samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, żeby przed impregnacją obuwie dokładnie oczyścić i wysuszyć. Jakie produkty do pielęgnacji obuwia warto wziąć pod uwagę? Preparaty do czyszczenia i impregnacji, pastę lub odżywkę woskową, a także eliminator zapachów do obuwia i akcesoriów.

Ciekawym rozwiązaniem, które znakomicie sprawdza się podczas wędrówek w deszczu, śniegu i błocie, są stuptuty. To ochraniacze na buty, które chronią je przed przedostawaniem się wody, śniegu i brudu. Mają wodoodporną i oddychającą powierzchnię, która nie przepuszcza wody, równocześnie odprowadzając wilgoć z obuwia. Dzięki specjalnemu systemowi mocowania pod podeszwą, stuptuty nie przesuwają się podczas użytkowania. Ochronią nie tylko buty, ale także spodnie (a przy okazji Twój czas, który musiałbyś poświęcić na oczyszczenie butów i spodni). Dzięki nim unikniesz przemoczonych butów – bardzo często woda lub śnieg dostają się do wnętrza obuwia od góry. A wiadomo – sucha stopa, to dłuższy spacer, ale i gwarancja zdrowia (bez przeziębień).

Kompleksowo zadbaj o stopy 

Skoro o butach mowa, warto przypomnieć też o wygodnych wkładkach do obuwia, które znacznie poprawiają komfort użytkowania, zwiększają izolację termiczną stopy i pomagają skutecznie odprowadzać wilgoć. W ofercie Pakera znajdują się wkładki do butów produkowane przez Garmont, które można łatwo przyciąć i dopasować do każdego buta oraz trzy modele wkładek Grangers, dedykowane do konkretnego rozmiaru obuwia.

O stopy i komfort podczas wędrówki pomogą zadbać także skarpetki z naturalnych materiałów, które warto dopasować do własnych upodobań. Dla niektórych sprawdzą się modele ocieplane, przygotowane z myślą o warunkach zimowych. Inni wybiorą skarpetki wodoodporne albo antykomarowe i antykleszczowe (niestety, te małe stworzenia coraz częściej zagrażają nam także zimą). Niezależnie od skarpetkowych upodobań, zabierz ze sobą przynajmniej jedną dodatkową parę – może przydać się w wypadku przemoknięcia obuwia, zmarznięcia lub do pożyczenia bliskiej osobie.

Oprócz zapasowych skarpetek do kieszeni plecaka schowaj także ogrzewacze. Thermopad to marka, która produkuje niezawodne ogrzewacze do stóp (także w formie wkładek), do rąk, szyi i karku oraz ciała. Ten pozornie niewielki gadżet może nawet uratować życie. Po wyjęciu z opakowania próżniowego ogrzewacz chemiczny wydziela ciepło, w ciągu 20 minut ogrzewając się do temperatury nawet 58°C. Jest prosty w użyciu i utrzymuje temperaturę nawet przez 12 godzin!

Komfort wędrówki w Twoich rękach

Zadbaliśmy już o nogi, pora zająć się rękami i… plecami. Kręgosłup to ważna podpora, której zdrowie warto brać pod uwagę przygotowując się do wędrówki. Dlatego wszystkie rzeczy niezbędne podczas wędrówki warto spakować do wygodnego i wyprofilowanego plecaka. Na jednodniowej wyprawie znakomicie sprawdzą się plecaki miejskie i wycieczkowe, o pojemności około 20-30 litrów. Ważne, by miały wyprofilowane szelki, pasek piersiowy i biodrowy, które poprawią stabilność podczas noszenia oraz elementy odblaskowe. Dodatkowym atutem będą umieszczone przy plecaku troczki i pętelki do mocowania (np. kijków) oraz pokrowiec przeciwdeszczowy.

W czasie zimowej wędrówki dobrze mieć przy sobie sprzęt, który zapobiegnie poślizgnięciu się na śniegu, lodzie lub… błocie. Znakomicie w tej roli sprawdzą się kijki teleskopowe i trekkingowe. W zimie nawet najwygodniejsze podejścia i proste trasy zmieniają swój charakter, dlatego warto zabrać ze sobą kijki, które mogą służyć za podparcie, odciążenie dla kolan i pomogą zachować równowagę. Ciekawe rozwiązanie stanowią kije Fjord Nansen, które w zależności od modelu są składane i mogą zostać wyposażone w talerzyki śniegowe lub letnie oraz groty o różnej podstawie.

Równowagę na śniegu i lodzie pozwolą zachować też nakładki antypoślizgowe na buty, zwane potocznie raczkami. Miejskie lub biegowe raczki, na przykład od firmy Nortec, to świetne rozwiązanie, które zimą sprawdzi się niemal wszędzie – nie tylko na szlaku i zlodowaciałych jego fragmentach, ale również na nieodśnieżonych chodnikach, podczas powrotu do domu poboczem drogi oraz na treningu biegowym w pobliskim lesie. Jeżeli planujesz chodzić po mocno zaśnieżonym terenie, rozważ skorzystanie z rakiet śnieżnych, które przyspieszą wędrówkę i uchronią Cię przed zapadaniem się w zaspy.

Zimą nie można zapomnieć też o… rękawiczkach. Pamiętaj, że nawet jeżeli na co dzień nie lubisz ich nosić, to podczas wędrówki warto mieć je ze sobą. Ciepłe dłonie są bardzo ważne i pozwalają utrzymać stałą temperaturę ciała. Najlepiej wybrać model wodoodporny, który nie przemoknie od śniegu i z systemem umożliwiającym korzystanie ze smartfona bez zdejmowania rękawiczek. Warto zadbać również o ciepłą i wygodną czapkę oraz chustę lub komin.

Prowiant na drogę

Każdy zdaje sobie sprawę, że na wędrówkę należy wyruszać z zapasem wody. W zimie sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ przy ujemnych temperaturach woda w butelce, bukłaku i filtrze po prostu zamarznie. Podstawą jest zatem zabranie za sobą herbaty, kawy lub ciepłej wody w wygodnym, a przy okazji długo utrzymującym temperaturę napoju termosie. Chociaż może wydawać się, że kubek termiczny będzie wygodny, bo można nieść go w ręku, to wiele osób wybiera jednak termos.

W drogę warto zabrać ze sobą także żywność energetyczną, która będzie dużym wsparciem, szczególnie przy spadku energii. Nawet jeżeli wybierasz stosunkowo krótką, łatwą trasę i nie planujesz jeść w drodze, lekki i poręczny baton energetyczny będzie stanowić znakomite zabezpieczenie oraz zwiększy poczucie komfortu. Żywność zabierana na wędrówkę powinna być lekka i poręczna, dlatego świetnie w tej roli sprawdzą się batony energetyczne i proteinowe, żel energetyczny, ulubione orzechy czy czekolada.

Bądź gotowy na sytuacje kryzysowe

Krótka zimowa wędrówka po lesie lub w niskich partiach gór jest bezpieczna i dzięki właściwemu przygotowaniu z pewnością sprawi Ci wiele przyjemności. Jednak nieprzewidziane sytuacje pojawiają się… niespodziewanie, dlatego zawsze warto mieć ze sobą kilka niezbędnych, a przy okazji również lekkich rzeczy. Należy do nich latarka czołówka, która okaże się wybawieniem przy szybko zapadającym zmroku albo we mgle, a w naprawdę kryzysowej sytuacji posłuży również do nadania sygnału S.O.S. i sygnalizacji położenia. Warto zabrać ze sobą również koc termiczny, dostępny w każdej aptece lub płachtę termiczną Trekmates Thermo Blanket, której pomarańczowy kolor będzie widoczny z daleka.

Smartfony nosimy dzisiaj niemal wszędzie, jednak przed zimową wyprawą warto zadbać o zainstalowanie darmowej aplikacji RATUNEK i wpisanie do pamięci telefonu numerów alarmowych. Zabierz ze sobą naładowany powerbank, najlepiej w wodoodpornym etui. Znakomicie sprawdzi się w tej roli solidny akumulator Power Bank Charge od BioLite. Pomimo posiadania w smartfonie aplikacji z nawigacją, rozważ schowanie do plecaka mapy terenu, po którym planujesz się poruszać, najlepiej zapakowanej w wodoodporny mapnik oraz gwizdka i kompasu – te lekkie gadżety są bardzo pomocne, a mogą być też dodatkową atrakcją i pretekstem do nauki nowych umiejętności (szczególnie dla najmłodszych).

Ciesz się wędrówką

Nawet do krótkiej wyprawy warto dobrze się przygotować. Pamiętaj jednak o tym, że przede wszystkim powinieneś czerpać radość z czasu spędzanego na łonie natury. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w drogę sam, czy z bliskimi, staraj się cieszyć ciszą i przyrodą, a zamiast ciągłego robienia zdjęć, spróbuj obserwować świat i jak najwięcej zapamiętać. Ciesz się chwilą i pamiętaj, że – jak pisała nasza noblistka – „nic dwa razy się nie zdarza”.