Niezbędnik w zimowym ekwipunku
Raczki turystyczne należą do obowiązkowego sprzętu zimowego turysty górskiego. Raczki nadają się do poruszania w niskich górach lub ich dolnych partiach, np. w dolinach. Tam gdzie teren nie jest mocno wymagający. Zaprojektowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort w poruszaniu się po śliskich nawierzchniach, takich jak śnieg, lód, błoto, itp.
Raczki turystyczne pozwalają na pewne chodzenie po śniegu, lodzie , a także po terenie, w którym pod warstwą śniegu zalega lód lub błoto. Sprzęt zabezpiecza przed pośliźnięciem i upadkiem. Każdy upadek (zwłaszcza na lodzie) naraża ciało na urazy i kontuzje. Korzystając z raczków ogranicza się ryzyko niemal do zera.
Sprzęt
Firma Paker do testowania zapewniła mi sprzęt włoskiej marki Nortec. Model, który miałam okazję użytkować to Nortec Alp 2.0 w rozmiarze L i wadze 460g (odpowiednie dla butów w numeracji od 40-43). Raczki Nortec dostępne są w czterech rozmiarach od M do XXL.
Test
Na pierwszy rzut oka widać, że marka postawiła na jakość produktu. Opakowanie wygląda solidnie. Każdy element sprzętu zapakowany jest osobno i zawiera instrukcję. Wszystko prezentuje się profesjonalnie. W skład zestawu wchodzi nylonowy pokrowiec na raczki, raczki turystyczne w kolorze czarnym, mocowania raczków w formie rzepów oraz nakładki rzepy na tył raczków.
Dzięki porządnemu opakowaniu raczki bez problemu można schować do plecaka nie martwiąc się, że kolce uszkodzą inny sprzęt lub jakiekolwiek rzeczy. Dodatkowo pokrowiec posiada uchwyt dzięki któremu raczki można przyczepić na zewnątrz plecaka.
Raczki turystyczne Nortec Alp posiadają dwa metalowe mocowania z kolcami umieszczone na przedniej części buta oraz tylnej. Dodatkowo połączone są metalowym łańcuszkiem. Posiadają łącznie 13 kolców o długości 7 i 17mm. Przednia część dla bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania posiada ruchomy element, który dopasowuje się do zgięcia buta. Raczki nadają się do każdego rodzaju górskiego buta dzięki rozciągliwej gumie o wysokiej wytrzymałości.
Użytkowanie
Raczki zakłada się bardzo prosto i intuicyjnie. Są opisane Front (przód) oraz Back (tył). Nie ma różnicy między prawym a lewym raczkiem.
Silikonową obejmę nakłada się na przód buta, tak by drut na wierzchu przylegał do noska buta, następnie naciąga się na tył buta. Dobrze założone raczki układają się same. Aby na pewno nie zsunęły się podczas użytkowania posiadają dwa dodatkowe rzepy, które montuje się na wierzchu buta. Po założeniu obejmy należy upewnić się czy kolce i elementy metalowe nie są ustawione nieprawidłowo. Raczki powinny przylegać do powierzchni bieżnika równo. Dodatkowym plusem są rzepy w tylnej części raczków, które można zamocować. Ułatwiają one naciąganie i zdejmowanie raczków.
Całą procedurę zakładania bez problemu można wykonać nawet w rękawiczkach, w dowolnym momencie na szlaku.
Plusy i Minusy
Zalety
- poręczność
- łatwość zakładanie i zdejmowania
- dzięki opakowaniu prosto i bez szkody można je spakować do lub na plecak – pozwalają szybciej i bezpieczniej poruszać się po szlaku
(Przetestowane! Szlak bez użycia raczków przechodzi się zdecydowanie dłużej oraz wymaga sporej koncentracji i uwagi z każdym krokiem. Dodatkowo mocno obciąża się kolana oraz istnieje ryzyko bolesnego upadku) - przyczepność, kolor, wykonanie, użyte materiały
Wady
- waga. Wykonanie oraz solidność produktu wpływa na wagę. Na szlaku każdy gram ma znaczenie. Należy jednak pamiętać, że to jest mały problem w porównaniu z tym jakie bezpieczeństwo gwarantują.
- osobne elementy (rzepy, zapięcia), które łatwo zgubić. Trzeba pamiętać by wcześniej je zabezpieczyć. Jest to tylko mały minus, ponieważ są one dodatkami do sprzętu. Raczki bez żadnego zapięcia bardzo dobrze trzymają się buta podczas wędrówki.
Podsumowanie
Raczki turystyczne Nortec Alp to solidne raczki turystyczne. Nie należą do najtańszych i najlżejszych, ale zdecydowanie zwracają swoją uwagę jakością wykonania. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja nie na jeden sezon, a przynajmniej na kilka (oczywiście uwzględniając zużycie sprzętu) .Nadają się nie tylko na łatwe szlaki i w dolinki, ale również na nieco trudniejsze trasy.
Polecam zwłaszcza jeżeli kochacie zimowe wędrówki, stawiacie na komfort i bezpieczeństwo w górach.