Podróżuję odkąd pamiętam, ale spanie na łonie natury towarzyszy mi dopiero od kilku lat. Bywało różnie ze sprzętem. Powoli inwestowałam w lepsze i lżejsze rozwiązania. Z mat Therm-a-rest korzystam od wielu lat. 

W ostatnim czasie miałam przyjemność testować podczas wakacyjnej podróży po Norwegii matę samopompującą Therm-a-rest TourLite 3. Noclegi były planowane głównie w namiotach, choć mieliśmy przyjemność spać także w ogólnodostępnych chatach. Przechodząc do konkretów.

Therm-a-Rest TOURLITE 3 – specyfikacja

 • Rozmiar R:
  • wymiary: 51 x 183 cm
  • waga: 790 gramów
  • wymiary po spakowaniu: 28 x 14 cm
  • grubość: 3 cm
 • Rozmiar L:
  • wymiary: 63 x 196 cm
  • waga: 1000 gramów
  • wymiary po spakowaniu: 33 x 14 cm

A jak z izolacją?

Współczynnik izolacyjności R-value 4.1, czyli nawet zimowe warunki mu nie straszne. Odczuwanie chłodu różni się zależnie od indywidulanych czynników, częściej będą marzły kobiety, ale R-value 4.1 to nie byle co!

Materac jeszcze nie był testowany zimą, ale norweskie zimniejsze i deszczowe noce, nie stanowiły problemu, a ja nie odczuwałam chłodu – więc sen po długim dniu był czystą przyjemnością.

Jakoś wykonania i wytrzymałość

Materac został stworzony z wysokogatunkowego poliestru, cechującego się zwiększonym poziomem wytrzymałości na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Zaś klejone powierzchnie części materaca, jak i miejsce ulokowania zaworu są bardzo estetycznie wykonane oraz odporne na mechaniczne działania.

Powiedzmy sobie szczerze – materaca nie oszczędzałam na wyjeździe 😊 W pełni spałam i odpoczywałam na łonie natury używając go wszędzie gdzie byłam. Choć zawsze patrzyłam, gdzie go rozkładam, czy nie ma kamieni z ostrymi krawędziami, patyków czy roślinek… Lepiej dmuchać na zimne. 🙂

Ile zajmuje miejsca mata w plecaku?

Bym rzekła, że ani mało ani dużo. Materac można spokojnie spakować do plecaka, choć na długodystansowe szlaki szukałabym czegoś mniejszego. Materac ma niską wagę oraz pokrowiec dzięki czemu można przytroczyć go do plecaka na zewnątrz oraz chronić przed zabrudzeniem.

Dla kogo TOURLITE 3?

Dla osób lubiących prostotę, wygodę oraz zaczynających swoją przygodę z biwakowaniem. Jest to mata samopompująca dobrej jakości, posiada wysoką izolację termiczną i co najważniejsze jest przystępna cenowo. Tourlite 3 to kwintesencja biwakowej klasyki.

Autor recenzji: Anna Kiepura