Dzielę się z Wami testem namiotu Hubba Hubba NX amerykańskiej firmy MSR. Obsypany nagrodami w USA jest dowodem na to, że MSR ulepszył jeszcze bardziej swój najbardziej popularny namiot dwuosobowy.

Rafał Król w trakcie rozstawiania namiotu

Rozstawianie NX to sama przyjemność, frajda jak z zabawy miniaturową kolejką. Komora ma aż 100 cm wysokości , W NXie spokojnie można siedzieć wyprostowanym nawet w drzwiach komory. Poza tym NX jest wysoki na całej powierzchni komory, a nie tylko w samym środku jak większość konstrukcji igloo.

Konstrukcja namiotu turystycznego Hubba Hubba NX

Namiot jest konstrukcją typu „igloo”, ale nie do końca. Ma co prawda prostokątną podłogę o wymiarach 213 cm x 127 cm oraz 100 cm wysokości ale nie ma dwóch krzyżujących się masztów. Ma JEDEN maszt o przedziwnym kształcie dwóch połączonych liter Y z dodatkowa poprzeczką na samej górze. 

Co daje ten maszt? Same plusy! Nie dość, że jest lżejszy niż klasyczne rozwiązanie dwumasztowe to na dodatek oferuje więcej miejsca. 

Jak to możliwe? W tej niezwykłej konstrukcji maszty nie są pochylone, ale pną się pionowo do góry. Eliminuje to doskonale największy problem wszystkich igloo – pochyłe ściany i powierzchnie podłogi której nie da się w pełni wykorzystać.

W klasycznym namiocie komora o długości 210 cm byłaby zbyt krótka dla osoby o wzroście 190 cm. Tymczasem w Hubba Hubba NX nawet 200 cm osoba będzie się czuła wygodnie i komfortowo. 

Maszt napina komorę i jest konstrukcją samonośną. Czyli da się w nim spać bez używania jakichkolwiek śledzi.

To bardzo się przydaje w trudnym skalistym terenie, na bagnach oraz wszędzie tam gdzie musimy spać w sytuacjach awaryjnych (np. w pokoju hotelowym gdzieś na końcu świata nękają nas komary i skorpiony. Namiot da się rozłożyć na łóżku hotelowym i bezpiecznie schować się przed zagrożeniami z zewnątrz).

Namiot jest bardzo wysoki, nawet bardzo duże osoby mogą wygodnie siedzieć i nie muszą się garbić. Hubba Hubba NX oferuje wyjątkowy komfort i dużo przestrzeni, a w porównania do swojego poprzednika czyli HP konstruktorzy “wycisnęli” jeszcze większą objętość (!) i to przy redukcji wagi o 280 gram!

Wejścia i przedsionki namiotu

Z obu stron są niezależne wejścia dla każdego z dwóch mieszkańców, lub – przy silnym wietrze – możliwość wychodzenia tylko stroną osłoniętą od wiatru.

wejścia do namiotu hubba hubba nx
Wejścia są umieszczone ” na jedną stronę”, trochę jak drzwi w samochodach. Dzięki temu da się postawić namiot tak, aby obaj mieszkańcy mogli wchodzić i wychodzić stroną osłonięta od wiatru i deszczu.

Po nałożeniu tropiku powstaje coś na kształt połówki diamentu, z dwoma przedsionkami po przeciwnych stronach namiotu.

Przedsionki są duże, powiększone poprzez dodatkową belkę masztu która znajduje się w najwyższym punkcie konstrukcji ( w “rzucie” na glebę dwa trójkąty o podstawie 213 cm i wysokości 76 cm) – dla każdego z dwóch mieszkańców po jednym takim przedsionku NXa – to absolutnie wystarcza aby pomieścić się ze wszystkimi gratami.

Duży przedsionek w namiocie turystycznym hubba hubba nx
Dwa duże, wysokie przedsionki. Szerokość 213 cm odległość od komory do maksymalnie wysuniętego miejsca gdzie jest wbity śledź – 76 cm.

 Zmiany w stosunku do HP

Ale jest też kilka zmian w stosunku do HP. Zamki w tropiku nie są wodoszczelne, ale za to przykryte specjalną patką wyposażoną w opatentowany ( a jakże) rowek po którym ścieka wilgoć (StayDry system – system rowków na krawędzi, zbierający wodę i odprowadzający ją do krawędzi namiotu, nie pozwala jej spływać po wejściu).

W poprzednim modelu HP zamki wejściowe w tropiku były umieszczone w samym środku ściany bocznej, co pozwalało odchylić prawą lub lewą połę trójkąta tworzącego przedsionek.

Zamek wejściowy otwierał obie strony przedsionka po równo. W NX – jest inaczej. Zamki otwiera się “do boku” i to w tym samym kierunku z obu stron namiotu.

Taki patent daje nam kilka zalet: można postawić namiot tyłem do wiatru w ten sposób że obaj mieszkańcy Nxa mogą otworzyć przedsionki i być osłoniętymi od wiatru, oraz to że obie ściany boczne łatwiej odciągnąć na wietrze i są konstrukcyjnie mocniejsze – bo nie ma tam już zamków wejściowych!

widok na namiot z boku
Oto bryła namiotu NX z boku. Usunięcie zamka ze ściany ,która ma się opierać wiatrowi to bardzo dobry pomysł konstruktorów.

Ale… istnieje zagrożenie, że założymy tropik na komorę “odwrotnie” czyli tak, że drzwi od komory będą nam się otwierać na lewo, a drzwi od tropiku na prawo.

Producent o tym pomyślał, i tropik oraz komora mają z jednej strony taśmy czerwone a z drugiej szare – to pozwoli uniknąć pomyłek i bardzo ułatwi rozstawianie.

taśmy szare i czerwone
Ponieważ zamki tropiku odpinają się na jedną stronę, można je omyłkowo założyć odwrotnie na komorę namiotu i wtedy będzie trudno wyjść. Aby tego uniknąć MSR oznaczył taśmy montażowe różnymi kolorami ( szare i czerwone). Ale jak to jest wykonane!

Waga Namiotu Hubba Huba NX

WAGA: W Hubba Hubba HP powalała waga. W NX waga jest jeszcze niższa i to aż o 280 g!

Wszystko jest tak wymyślone żeby było jak najbardziej funkcjonalne i lekkie, a rzeczy zbędnych po prostu nie ma. Do spania w bezdeszczowe noce wystarczy komora (582 g) + maszt ( 450 g) = 1032 g.

Jeżeli potrzebujemy tropiku, z uwagi na deszcz czy wiatr dochodzi nam 582 g i waga rośnie do 1614 g. Śledzie? Tylko podczas dużego wiatru dodatkowe 95 g. W sumie 1709 g.

Jeżeli śpimy na ostrych skałach i zachodzi obawa podłogę – możemy dołożyć footprint 210 g co daje nam 1919 g. Maksymalnie! Waga poszczególnych komponentów:

– Maszt 450 g,
– Tropik 582 g,
– Komora 582 g,
– Śledzie ( 8 sztuk!) wraz z zestawem naprawczym masztu 95 g,
– Footprint (Podkład pod namiot) 210 g.

Odporność Namiotu na Wiatr

Hubba Hubba NX gorzej niż HP sprawuje się na wietrze. Dzieje się tak dlatego, że tropik namiotu nie sięga do samej ziemi, ale pozostawia sporą szczelinę. Konstruktorzy zadecydowali świadomie, że wolą zwiększyć w ten sposób wentylację ( z którą problem jest zawsze) niż walczyć z wiatrem (który występuje czasami).

Na tropiku są dwie linki odciągowe umieszczone na szczytach tropiku w linii głowa – wszyte do skrzydełek wentylatorów. Oraz dwa odciągi boczne w ścianach przedsionków – tam gdzie w HP były zamki. Namiot jest właściwie dosyć regularną kopułą, którą wiatr będzie opływał z każdej strony odkąd by nie wiało.

Wentylacja w namiocie

Dobra wentylacja jest bolączka wielu namiotów. Hubba Hubba NX ma wentylację wzorcową. Świeże powietrze wpada do komory namiotu pod obrębem tropiku.

Tropik ma dodatkowo dwa wentylatory osłonięte od wiatru na szczytach ścian (głowa – nogi), które można na stałe otworzyć lub zamknąć za pomocą zmyślnych sztywników.

widok przez wentylator w tropiku
Widok z zewnątrz na komorę namiotu (sypialnię) przez otwarty wentylator w tropiku. Duża wentylacja, którą dzięki zmyślnym „patykom” możemy złożyć i zamknąć

Wentylacja komory/sypialni

Komora jest uszyta z ażurowej siatki wszytej do podłogi. Dodatkowo są dwa otwory wentylacyjne umieszczone na przedłużeniu tych w tropiku na linii głowa/nogi. Cała górna część komory namiotu jest właściwie jednym wielkim wentylatorem.

Mało który namiot pozostaje rano tak suchy jak ten. Wszyscy producenci odradzają gotowanie w namiocie, ale czasami to nieuniknione. W tym namiocie wystarczy uchylić poły przedsionków i nie ma szans abyśmy się zaczadzili.

Komora namiotu turystycznego Hubba Hubba NX
Szczytowe ściany oraz cała góra komory są wykonane z gęstej ażurowej siatki. To zapewnia znakomita wentylację i transport wilgoci na zewnątrz.

Udogodnienia i bajery

Warto też wspomnieć że komora posiada dodatkowe „kieszenie” ułatwiające organizację porządku w namiocie wszyte w ściany szczytowe ( głowa/nogi) Niestety, w NX sporą siatkę o kształcie rombu mocowaną tuż pod kopułą trzeba kupić osobno. Pod sufitem znajdziemy za to dodatkowe pętelki przez które możemy sobie przeciągnąć linkę do suszenia odzieży.

Maszty mocuje się do aluminiowych płytek które idealnie „wchodzą” a tropik napina się przy pomocy tasiemek które da się złapać nawet w rękawiczkach. Bardzo pomysłowe są niezwykłe aluminiowe klamerki którymi naciąga się komorę aby zaczepić ją o śledzie.

W porównaniu z HP, wszystkie taśmy dociągające oraz elementy w których mocowało się maszt zostały jeszcze bardziej uproszczone, poprawione, zminimalizowane i niezniszczalne. Liczne elementy odblaskowe poprawiają widoczność namiotu i komfort pracy przy niedostatecznej ilości światła.

Wersje kolorystyczne namiotu Hubba Hubba NX

Stary HP miał zielony tropik i buro-brązową podłogę oraz zielony maszt. NX ma jasnokremowy tropik, czerwony maszt i czerwoną podłogę.

Dzięki temu w namiocie dłużej jest jasno, łatwiej jest w słoneczne dni podnieść temperaturę wewnątrz a przez to wysuszyć np odzież, a na czerwonej podłodze widać wszystko wyraźnie nawet w półmroku.

hubba hubba NX w środku
NX w środku. Przez mleczny tropik wpada dużo światła, co pozwala łatwo funkcjonować i szybko wysuszyć rzeczy gdy tylko wyjdzie słońce. Łatwo jest znaleźć zamki, regulacje, półki.

Hubba Hubba NX a bezpieczeństwo

Namiot posiada apreturę ognioodporną, mocny maszt, łatwo się go rozkłada nawet w trudnych warunkach i po ciemku. Jest bardzo stabilny nawet na dużym wietrze.

Uniwersalność namiotu

Hubba Hubba NX to namiot którego możemy używać na kilka sposobów w zależności od klimatu. Takiej wszechstronności nie oferuje żadna inna seria namiotów na rynku!

W gorące noce, w tropikach, albo po prostu kiedy chcemy odpocząć a namiot stoi w pełnym słońcu wystarczy postawić samą komorę rozpiętą na maszcie. Kiedy pada lub wieje dokładamy tropik i mamy pełna ochronę przed deszczem i śniegiem.

Ale to nie wszystko. Możemy na maszcie rozłożyć sam tropik bez komory, a jako podłogi użyć podkładu pod namiot. W ten sposób mamy wygodne wodoodporne schronienie nawet dla 3 osób z bagażami.

hubba hubba NX wersja Fast & Light
Ogromna uniwersalność – da się rozstawić namiot na samym tropiku, bez komory (wersja Fast & Light). Dzięki temu spakowany namiot bez komory jest o wiele lżejszy.

Maszt namiotu

MSR nie oszczędza i zamawia maszty legendarnej marki DAC w systemie Pressfit (chodzi o unikalną technologię mocowania końcówek masztów). To gwarancja najwyższej jakości i pewność że maszt nie pęknie nawet pod dużym naporem wiatru czy śniegu.

Maszty DAC to wyjątkowa elastyczność pałąków oraz niska waga. W NX maszt jest czerwony, i odnoszę wrażenie, że jest jeszcze mocniejszy niż w HP.

Maszt namiotu turystycznego hubba hubba nx
Oto magiczny maszt NX. Kształt który rozpina maksymalnie dużą objętość komory, samemu ważąc jak najmniej. A do tego jest wykonany przez firmę DAC najbardziej zaawansowanego technologicznie producenta masztów. Kto nie sprawdził w terenie jakie męczarnie wytrzymują te maszty nie uwierzy jak wielkie dają bezpieczeństwo.

 Tropik

Wszystkie namioty mają tropiki z poliestru lub z nylonu (poliamidu). Poliestrowe tropiki są tańsze i łatwiejsze do laminowania. Poliamidowe to wysoka półka, bo są o wiele, wiele mocniejsze ale bardzo trudno je laminować i są droższe w produkcji.

Hubba Hubba NX nie dość że ma tropik z nylonu to dodatkowo w pełni laminowany. Szkoda, że w NX nie naniesiono dodatkowej laminacji na wszystkie punkty, które podlegają szczególnie dużym siłom tak jak to było w HP.

Ale w NX tropik jest wykonany z dwukrotnie cieńszej tkaniny niż w HP ale tak samo mocnej!

Tropik - szycie
Tropik. Widać jak zamek jest przykryty patką chroniącą przed deszczem. Wszystkie “pociągawki” zamków są dobrze oznaczone i łatwe do złapania nawet w rękawiczkach.

Szwy

Wszystkie szwy są podwójne i laminowane. Zarówno podłoga komory jak szwy tropiku, a to wyjątkowo trudne.

Szwy tropiku
Wszystko jest znakomicie odszyte przy pomocy najnowocześniejszych maszyn. Na zdjęciu widać jak jest wszyta w tropik taśma naciągająca. Piękny, szeroki szew, dobrze przenoszący naprężenia. Newralgiczne miejsca tropiku są podszyte ta samą tkaniną z której jest wykonany worek namiotu i podłoga. To dodatkowe wzmocnienie.

Komora Namiotu (Sypialnia)

Boki komory są wykonane z cieniutkiej tkaniny poliestrowej w mlecznym odcieniu, ale szczyty ścian i cała “góra” jest wykonana z bardzo gęsto tkanej siatki. Żaden, nawet najmniejszy robal nie dostanie się do środka, za to wentylacja jest rewelacyjna.

Podłoga komory jest czerwona ma wysoką „burtę” dzięki czemu nawet gdyby namiot stał po dużym opadzie w 10 cm głębokości kałuży – mieszkańcy zostaną susi.

Materiał podłogi to czerwony ripstop o wodoodporności 3 000 mm. Z tego samego materiału są wykonane wszystkie worki do tego namiotu. Co ważne – drzwi w komorze są jeszcze większe i wygodniejsze niż w HP. To bardzo ułatwia wchodzenie i wychodzenie.

Sypialnia namiotu NX
Ogromne otwory wejściowe ułatwiają życie, a wysoka burta komory gwarantuje wodoszczelność komory nawet w bardzo nasiąkniętym wodą gruncie.

Worek na namiot

Namiot ma kompletnie przeprojektowany worek, przypominający worek na linę. Można dzięki temu cały namiot upchnąć błyskawicznie w worku, np w czasie zwijania obozu w deszczu, zaciągnąć i skompresować za pomocą systemu taśm wszytych w worek.

Worek na namiot
Oto NX złożony byle jak. Gdyby się ktoś postarał, można zmniejszyć jeszcze ten worek o połowę. Oczywiście – bez masztów.

Objętość

Hubba Hubba NX da się spakować do bardzo małych rozmiarów. Maszt mieści się w woreczku o obwodzie 22 cm i długości 43 cm, natomiast komora, tropik, fooprint, śledzie zmieszczą się do woreczka o wymiarach 18×13 x 35 cm. Czyli niewielkiego bochenka chleba.

Co więcej, worek NXa zaopatrzono w ściągacze umożliwiające maksymalną kompresję pakunku.

Wszystkie komponenty namiotu dla porównania obok soku 1l
NX wraz ze swoim workiem. Dla porównania wielkości obok 1 litr soku. Worek przypomina worek na linę , szeroki otwór i płachta, dzięki temu możemy w razie deszczu czy sytuacji awaryjnej szybko zwinąć namiot i zmykać. Maszt, obok czerwony rulon to komora i jasny rulon to tropik. Minimalne śledzie i to wszystko.

Akcesoria

Do całej serii namiotów MSR są dostępne części zamiennie, zestawy naprawcze, akcesoria, podkłady pod namiot, Sypialnie w wersji Fast&Light (Fast&Light Body) i czego dusza zapragnie.

Dla kogo namioty turystyczne z serii Hubba NX?

Miejsce w środku namiotu NX
W NX jest wysoko nie tylko w samym środku. W tym namiocie nie dostanie się klaustrofobii nawet przy najdłuższym załamaniu pogody.

Rodzina MSR Hubba

MSR oferuje całą rodzinę Hubba, w wersjach od 1 do 3 osób z masztami aluminiowymi jak i jeszcze lżejsze z włókna węglowego. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednakże wszystkie namioty z tej serii posiadają niezwykle niską wagę i objętość, wygodę, i uniwersalność.

Hubba Hubba NX vs Hubba Hubba HP

NX versus HP

 • Lżejszy o 280 g od poprzednika,
 • Zwiększona objętość bryły namiotu,
 • Większe drzwi w komorze,
 • Lepsza wentylacja komory,
 • Lżejsza o połowę, ale równie mocna tkanina tropiku,
 • Lepsza wentylacja poprzez możliwość podniesienia ścian bocznych tropiku,
 • Przesunięcie zamków tropiku ze ściany oporowej dla wiatru na ścianę boczną,
 • Więcej światła w środku (w wersji z białym tropikiem),
 • System odprowadzania wody przy zamkach tropiku,
 • Ulepszone klamerki i taśmy,
 • Poprawiony worek na namiot.

 

HP versus NX

 • Nadaje się na łagodną zimę,
 • Tropik ma wzmocnienia w newralgicznych miejscach,
 • Bardziej stabilny na wietrze