Turystyczne panele słoneczne to ekologiczne rozwiązanie dla każdego – słyszymy często takie zdania, ale czy wierzymy w ich zasadność? Dla mnie wynalazki typu panele słoneczne zwykle kojarzyły się z luksusem bogaczy, których stać na takie udogodnienia w ich super nowoczesnych domach. Ale dzięki ofercie Biolite każdy z nas może stać się posiadaczem panelu słonecznego. Nie należą one może do najtańszych urządzeń, ale jak policzymy rosnące koszty energii elektrycznej lub zestawimy z zakupem dobrego powerbanka (a tu jest coś więcej niż powerbank) – cena staje się bardziej przystępna.
To co mnie przekonuje do takiego sprzętu, to szczególnie sytuacje awaryjne, w których mamy rozładowany powerbank, baterię w telefonie na wyczerpaniu i znajdujemy się w „dziczy” lub wyłączą nam prąd w domu (w miejscu gdzie mieszkam niestety takie wypadki zdarzają się dość często). Wtedy jak bohater mogę wyciągnąć mój panel słoneczny i podłączyć telefon, czy lampkę ratując całą rodzinę. 😊
Co ciekawe, panel słoneczny nie potrzebuje wcale pełnego letniego słońca i 30 stopni w cieniu. Znacznie lepiej ładuje w nieco mniej intensywnym słońcu. Może ładować się także w domu – przez szybę i firankę, co także jest wygodne. Jeśli zapomnę o nim i zostawię go w ogrodzie, czy na tarasie nic mu się nie stanie.
Jest bowiem wodoodporny (norma IPX4), dlatego niestraszna mu mżawka, lekki deszcz, czy poranna rosa (jak podaje producent: bez uszczerbku wytrzyma spryskiwanie i zachlapanie wodą z różnych kierunków, z natężeniem do 10 litrów na minutę). Wodoodporność ułatwia zabranie go także na całodniowe wędkowanie, dzięki czemu nie muszę wracać do samochodu, gdy bateria w telefonie zaczyna migać.
Osobiście miałem do czynienia tylko z panelem turystycznym 5+, co oznacza że moje urządzenie może ładować 5W na godzinę. W ofercie można znaleźć jeszcze panel 10+ ( ładujący 10 W na h) z podwójnym rozkładanym skrzydłem. Mój model waży 390 gram. Ma doczepioną rączkę, która może być podpórką pomagającą ustawić panel na ziemi lub pomocą do zawieszenia go na gałęzi.
Dzięki otworom w dolnej części można łatwo go przywiązać sznurkiem do plecaka, czy sakwy rowerowej lub kajaka. Dodatkowym ułatwieniem, o którym pomyśleli producenci, jest plamka słoneczna, która ułatwia odpowiednie ustawienie tarczy sprzętu do słońca w celu uzyskania najkrótszego czasu ładowania. Jak to działa? Musimy ulokować panel pod takim kątem, by czarna kropka – a raczej jej cień – pokrywał się „na przecięciu” 4 linii.
Panel jest bardzo cienki – ma około 6 mm, dzięki czemu ma być odporny na przegrzanie i wygląda bardziej designersko. Ale osobiście mam problem z jego przenoszeniem – boję się za każdym razem, że go połamię. Dlatego do tej pory używam załączonego pudełka lub wkładam panel do plecaka od strony pleców i usztywniam książką lub jakąś tekturą.
Jakie urządzenia można ładować za pośrednictwem panelu? Praktycznie wszystkie. Wystarczy tylko, że posiadają one wejście USB lub mikro USB np. kamerki Go-pro Hero ładują się 30 minut, iPad Mini – 2.3 godziny, smartfonu – 1 godzinę, lampy Biolite BaseLantern – 3.1 godziny. Aby sprawdzić stopień naładowania oraz intensywność ładowania – wystarczy rzucić okiem na diody znajdujące się w górnej części panelu.
Podsumowując, panel jest bardzo praktycznym gadżetem, który może przydać się zarówno w domu (awaria prądu), jak i w trasie (na biwaku, na kilkudniowym trekkingu lub nawet całodziennym wędkowaniu).
Jak podaje producent pełne naładowanie baterii wbudowanej w panel (w dobrych warunkach słonecznych) zajmuje około 1.2 godziny. Jedynie co jak na razie doskwiera mi przy jego używaniu, to moje obawy by go nie zniszczyć w transporcie, ale może z czasem znajdę jakiś fajny sposób na jego przewożenie.
Marcin
SolarPanel 5+:
- Waga: 390 gramów
- Wymiary: 257 x 208 mm
- Grubość samego panelu: 6.6 mm
- Grubość panelu z modułem: 24 mm
- Materiał: panel monokrystaliczny
- Bateria: 3200mAh Li-on, 8 Wh
- Szybkość ładowania: 5 W na godzinę, w pełnym słońcu
SolarPanel 10+:
- Waga: 550 gramów
- Wymiary: 257 x 208 mm. Panel posiada dodatkowe, rozkładane “skrzydło” o podobnych wymiarach
- Grubość samego panelu: 6.6 mm
- Grubość panelu z modułem: 24 mm
- Materiał: panel monokrystaliczny
- Bateria: 3200mAh Li-on,
- Szybkość ładowania: 10 W na godzinę, w pełnym słońcu