Filtr turystyczny marki Platypus – QuickDraw był moim tegorocznym odkryciem. Potrzebę posiadania podręcznego filtra miałem już od dawna – nie piszę tu o sytuacjach jakie się dzieją obecnie na Ukrainie, ale o ogólnej potrzebie filtrowania wody podczas wyjazdów (niestety picie ze strumyka w górach już nie jest zdrowe i bezpieczne), podczas pobytów na działce, czy wjazdów do lasu oraz na sytuacje awaryjne w domu, czy podczas dłuższych wyjazdów samochodem.
Filtr turystyczny Platypus QuickDraw zachwycił mnie szybkością, łatwością w użyciu i małymi gabarytami. Te małe urządzenie jest w stanie zapewnić niezawodną i szybką filtrację wody, a waży zaledwie 61 g i mieści się doskonale w kieszeni.
Można go kupić w zestawie z niezwykle lekką i pakowną butelką Platypusa albo oddzielnie i stosować z popularnymi butelkami typu PET.
Szybkość i skuteczność filtrowania
Wkład QuickDraw jest wykonany z włókien hollow fiber o grubości 0,0002 milimetra. Usuwa aż 99,99% bakterii i 99,90% pierwotniaków z wody zaczerpniętej w terenie (zgodnie z protokołami NSF P231). Przepływ wody jest bardzo szybki – to aż 3 litry na minutę lub litr na około 20 sekund! To na serio mega szybko.
(Aby osiągnąć taki wynik trzeba pojemnik z wodą ścinąć, tak by była pod odpowiednim ciśnieniem i wykorzystać siłę grawitacji).
Osłona filtra wykonana jest z termoplastycznego elastomeru (TPE). To miękki w dotyku i przyczepny materiał, który nie zbiera brudu (nawet gdy jest mokry, nie jest lepki). Dzięki czemu filtr nie wyślizguje się z rąk, a równocześnie łatwo się wkłada i wyjmuje z kieszeni wypchanego plecaka.
Zakrętka zapewnia niezawodne uszczelnienie i bezpieczne zamykanie. Jest wystarczająco trwała, aby wytrzymać intensywne użytkowanie. Zapobiega przeciekaniu i przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, a dodatkowo nie sposób jej zgubić, gdyż jest na stałe przymocowana do całego urządzenia.
Filtr można kupić też wraz z butelką, którą można owinąć wokół filtra – taki zestaw jest nie tylko wygodny do spakowania, ale i bardzo lekki, bo waży tylko 101 gramów.
Butelka Platypusa jest wykonana z opatentowanej trójwarstwowej folii z wytrzymałą zewnętrzną warstwą z termoplastycznego poliuretanu i wewnętrzną warstwą z polietylenu. Folia zapewnia wysoką wytrzymałość i bezpieczeństwo, a dodatkowo jest odporna na pochłanianie smaków i zapachów – co także jest bardzo przydatne.
Łatwe i szybkie czyszczenie filtra
Często największym problemem związanym z użytkowaniem podręcznego filtra jest jego zapychanie się. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego w czasie wyprawy niż obserwowanie, jak czysta woda, której tak bardzo chcesz się napić, z trudem przecieka przez filtr.
Gdy dokucza pragnienie, pragniemy je jak najszybciej ugasić, zamiast zmagać się z butelką i wyciskaniem z niej wody. QuickDraw można bardzo szybko wyczyścić. Żeby przywrócić większe natężenie przepływu, wystarczy, jeśli napełnisz zbiornik do ¼ pojemności, założysz filtr i będziesz potrząsać butelką przez 30 sekund. Jest to niezwykle szybkie i wygodne rozwiązanie.
Zaledwie pół minuty oczyszczania filtra wystarczy, żeby móc cieszyć się smakiem czystej wody! Bardzo prosto wyglądają także zalecenia producenta co do konserwacji filtra – czytamy w niej:
Przygotowanie do przechowywania
“Właściwe długoterminowe przechowywanie pozwala wydłużyć okres użytkowania butelki QuickDraw z filtrem. Po powrocie z wyprawy, zanim schowasz butelkę, warto ją odpowiednio przygotować do przechowywania. Zacznij od przefiltrowania jednego litra czystej wody przez filtr.
Później napełnij zbiornik litrem czystej wody i dodaj 2,5 mililitra lub pół łyżeczki wybielacza spożywczego o stężeniu chloru 5–8%. Możesz także użyć 10 tabletek Aqua służących do uzdatniania wody. Przefiltruj pół litra roztworu przez system mikrofiltrów i pozostaw na 30–60 minut.
Następnie przefiltruj przez filtr pozostałą część roztworu. Gdy butelka będzie pusta, odczep filtr i załóż zakrętkę od zewnętrznej strony.”
Jak przechowywać filtr?
“Wytrzyj butelkę QuickDraw z filtrem i zostaw do wyschnięcia. Gdy będzie już sucha, zwiń ją razem z filtrem i schowaj w wybranym przez siebie miejscu. W czasie przechowywania włókna hollow fiber mogą być suche lub mokre. Jeśli filtr jest przechowywany na mokro, temperatura przechowywania powinna być powyżej 0°C, a same włókna muszą być zdezynfekowane przy użyciu roztworu z chlorem.”
Bezpieczne użytkowanie
Kolejną ważną cechą tego filtra jest szybki i łatwy sposób na sprawdzenie, czy urządzenie się nie zepsuło np. pod wpływem dużych minusowych temperatur, czy uszkodzeń mechanicznych. To bardzo ważne, bo kiedy filtr jest zepsuty woda z niego wypływająca nadal będzie zanieczyszczona.
Ponieważ filtr tworzą setki bardzo ciasno ułożonych włókien, nie ma możliwości ocenić na oko, czy wkład uległ uszkodzeniu. Dlatego należy to sprawdzić wykonując czynności z instrukcji:
“Żeby ocenić przydatność filtra, włókna muszą być całkowicie wilgotne. Przefiltruj przez nie co najmniej litr wody, jeśli nie używałeś filtra przez jakiś czas. Potem wlej do butelki pół litra wody, odwróć do góry nogami i przefiltruj wodę. Następnie odwróć butelkę i wyciśnij powietrze przez filtr.
Teraz sprawdź, czy z górnej części filtra nie wydobywają się bąbelki. Jeśli z butelki uchodzą pojedyncze pęcherzyki powietrza, filtr nie został uszkodzony. Ciągły strumień bąbelków wydobywający się z filtra oznacza, że włókna hollow fiber zostały uszkodzone, przez co przefiltrowana woda będzie zanieczyszczona.”
Moja ogólna ocena filtra jest na ocenę celująca – to sprzęt zrobionym z myślą o komforcie użytkownika.
Polecam
Marcin