Wybór sprzętu turystycznego, to najważniejsza rzecz przed wyruszeniem na biwak. Jednym z kluczowych elementów kempingowego ekwipunku jest materac. To na nim będziesz spał i regenerował siły. Co warto wiedzieć? Czym kierować się przy wyborze? Oto kilka rzeczy, które ułatwią Ci kupno materaca idealnego.

Komfort snu to podstawa

Chętnie spędzasz czas na biwaku lub na kempingu? Doskonale wiesz, jak ważny jest wygodny materac. Tylko dzięki niemu odpoczniesz, wyśpisz się i unikniesz bólu pleców następnego dnia. Dzięki innowacyjnej konstrukcji oraz specjalnej warstwie leżenie na materacu będzie wygodne nawet na nierównym podłożu. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni rozmiar materaca. Firma Thermarest oferuje materace o różnych rozmiarach. Dzięki odpowiedniej grubości i szerokości mogą na nich wygodnie spać osoby, które mają problemy z kręgosłupem lub uwielbiają spać na boku. Część modeli ma także specjalną wersję damską – dostosowana do budowy kobiecego ciała z zwiększoną izolacją cieplną.

Czy mata samopompująca to dobry wybór?

Tradycyjne, duże pompki do materaców powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób decyduje się na modele samopompujące. To niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że rozłożysz materac na dowolnym podłożu i zacznie się on sam napełniać powietrzem. Materac należy delikatnie dopompować, możesz wdmuchnąć powietrze ustami lub użyć do tego niewielkiej pompki (Thermarest zadbało o to, by zmieściła się do malutkiej kieszeni i nie zajmowała dużo miejsca).

Tak samo łatwe, jak pompowanie, jest też spuszczanie powietrza. Wystarczy, że zaczniesz zwijać materac w rulon, a ten stopniowo zmniejszy swoją objętość. Wszystko dzięki zaworowi WingLock. Posiada on większy otwór, który znacznie przyspiesza czynność pompowania. Dzięki unikalnej konstrukcji masz pewność, że powietrze nie ucieknie, a sam zawór jest odporny na działanie piasku, brudu, czy żwiru. Spuszczanie powietrza odbywa się dwa razy szybciej, niż wtedy, gdy masz do czynienia z klasycznym zaworem. Wystarczy, że go odkręcisz, zwiniesz skrzydełka i gotowe!

Dla większych materacy opracowano zawór TwinLock. Wykorzystuje on dwa zawory jednokierunkowe: do wdmuchiwania i wypompowywania powietrza. Pozwala on, aż pięciokrotnie przyspieszyć napompowywanie materaca, w stosunku do klasycznych zaworów.

Jaki materac, dla tych, którzy cenią lekki bagaż?

Dużo podróżujesz, głównie na własnych nogach? Każdy gram niesionego na plecach bagażu ma znaczenie? Materace firmy Thermarest są ultralekkie i małe (niektóre mają wielkość butelki wody, czy puszki coli). Zajmują niewiele miejsca w plecaku. To niezwykle wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które wybierają się w długie kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne wyprawy. Dlatego wybierając materac zwróć uwagę na cel jego zakupu: jeśli ważne dla Ciebie jest komfort i izolacja weź nieco cięższy materac, a jeśli liczy się każdy gram wybierz coś z serii super lekkich materacy.

Tajemniczy współczynnik R-Value

Jednym z najważniejszych parametrów, jakim powinieneś się kierować przy wyborze maty lub materaca turystycznego jest współczynnik R-Value. Nazwa pochodzi od angielskich słów, a litera „R” to nic innego jak resistance oznaczające w tym przypadku odporność. Poprzez skrót R-Value producent informuje klienta, w jakim sezonie należy użytkować matę. Pamiętaj, im wyższą wartość ma współczynnik, tym bardziej izoluje. R-Value materace trzysezonowego (wiosna-lato-jesień) powinno wynosić minimum 3. Każda wartość powyżej tej liczby (4 i więcej), informuje Cię o tym, że maty możesz używać także w chłodniejszych porach roku.

Możesz bardzo łatwo dostosować współczynnik R-Value do swoich potrzeb. Wystarczy, że połączysz materac trzysezonowy z karimatą. Na podłogę namiotu połóż karimatę, a na nią materac. Połączenie tych dwóch elementów ekwipunku podniesie wartość współczynnika i zapewni zarówno ciepło i komfortowe warunki do spania. Możesz też pojedynczo korzystać z każdego elementu, np. latem, gdy zależy Ci na chłodzie i przewiewności, korzystać z karimaty, a późną jesienią, gdy na zewnątrz jest coraz chłodniej zabierać na biwak materac. Dzięki temu sam możesz kompletować swoje posłanie nie narażając się na koszty związane z zakupem materaca/maty na każdy sezon.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz do nas. Nasi eksperci chętnie doradzą Ci i podpowiedzą, który materac wybrać.