Idealny śpiwór lub kołdra kempingowa nie pozostanie długo idealna bez odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka wskazówek o tym, jak dbać o Twój śpiwór lub kołdrę kempingową, by utrzymać swoich puchatych towarzyszy w doskonałej formie do następnej przygody.

Jak odzież do spania konserwuje Twój śpiwór

Noszenie w nocy specjalnej odzieży do spania pozwoli utrzymać integralność Twojego śpiwora w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli położysz się spać, mając na sobie cienką warstwę ubrania, nie tylko będzie Ci cieplej podczas snu, bo wilgoć z Twojego ciała będzie odprowadzana, ale także powstrzymasz wydzielany przez ciało łój od negatywnego oddziaływania na śpiwór lub kołdrę.

Jeśli zauważyłeś na swoim śpiworze niewielkie miejsca, w których nagromadził się łój lub brud, zalecamy na początku ręczne wypranie tylko tych miejsc.

Jak prać śpiwór

Gruntowne pranie twojego śpiwora lub kołdry nie powinno być traktowane lekko. Tak naprawdę, zalecamy pełne czyszczenie śpiwora tylko jeśli był poddany intensywnemu, długotrwałemu użytkowaniu lub jeśli zauważasz że znaczące ilości łoju i brudu zmniejszają skuteczność izolacji Twojego śpiwora. Faktem jest, że pranie śpiwora pozbawi go części jego właściwości wodoodpornych. W naszych badaniach stwierdziliśmy, że ponowna impregnacja śpiwora lub kołdry w domu nigdy nie zapewni takiej jakości wodoodporności, jaką uzyskuje się w wyniku procedury, której poddawane są masowo w fabryce.

Po dłuższym użytkowaniu na śpiworze może zacząć gromadzić się wydzielany przez ciało łój, który z czasem zniszczy jego izolację. Dzięki dokładnemu praniu usuniesz zabrudzenia, które pozostawione na śpiworze zmniejszyłyby zapewniane przez niego ciepło.

Jak więc należy prać śpiwór?

Uwaga: pralka ładowana od góry z mieszadłem może zniszczyć Twój śpiwór. Dlatego poszukaj pralki ładowanej od przodu (znajdziesz ją w większości pralni) i używaj mydła bez detergentu. Zalecamy również uruchomienie dodatkowych cykli płukania i wirowania, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Nie masz pralki ładowanej od przodu? Żaden problem. Postaw na starą szkołę i wypierz swój śpiwór ręcznie w wannie.

Ale co zrobić, jeśli Twój śpiwór jest wypełniony puchem DWR (Durable Water Repellent)?

Jeśli w Twoim wymarzonym śpiworze zastosowano puch impregnowany, który jest wodoodporny , zalecamy stosowanie środków piorących przeznaczonych specjalnie do puchu, które utrzymują właściwości hydrofobowe izolacji. Użycie standardowego detergentu pozostawi na puchu resztki hydrofilowe. Jednak płyn przeznaczony do prania materiałów DWR (np. Grangers Down Wash) zachowa właściwości hydrofobowe izolacji, usuwając jednocześnie szkodliwy łój i brud. Po kilku praniach konieczne jest przywrócenie powłoki DWR śpiwora poprzez użycie Grangers Down Wash.

Suchy śpiwór to ciepły śpiwór

To może wydawać się oczywiste, ale zapewnianie suchości Twojego śpiwora lub kołdry, kiedy to tylko możliwe – niezależnie od tego, czy jesteś w terenie, czy w domu – pomaga zachować jego właściwości izolacyjne.

Jeśli już wyprałeś swój śpiwór, zalecamy przepuszczenie go przez dużą suszarkę przemysłową w niskiej temperaturze. Należy pamiętać, że suszarka produkująca zbyt dużo ciepła może stopić tkaniny, z których wykonany został Twój śpiwór. Niski poziom ciepła jest kluczowy. Należy również uważać, aby śpiwor nie rozprężył się i nie utknął w pobliżu grzałki suszarki. Możesz utrzymać śpiwór w ruchu wewnątrz suszarki poprzez wrzucenie do niej kilku piłek tenisowych. Pomoże to również rozbić skupiska puchu – przywracając równomierną warstwę izolacyjną. Zawsze możesz też wysuszyć śpiwór na wieszaku.

Pro Tip: Po wyczyszczeniu i wysuszeniu śpiwora, odwróć go na drugą stronę, aby zobaczył światło dzienne… dosłownie. Pozwól, by śpiwór był wystawiony na działanie promieni. Zabije to bakterie, poprawiając ekosystem Twojego snu.

Jak przechowywać śpiwory?

Krytyczny błąd, który wiele osób popełnia przy przechowywaniu śpiworów lub kołder kempingowych, to pakowanie ich w kompresyjne pokrowce. Powoduje to powolne, ale nieuchronnie pogarszanie jakości izolacji poprzez kompresję. Wiele śpiworów, oprócz pokrowca kompresyjnego, dostarczanych jest z dodatkowym workiem na przechowywanie. Worek ten, zazwyczaj wykonany z siatki i znacznie większy, został specjalnie zaprojektowany tak, aby pozwolić śpiworowi oddychać, bez kompresowania izolacji. Jeśli nie masz worka do przechowywania, możesz powiesić swój śpiwór lub lekko go złożyć, bez dalszego pakowania.

Mamy nadzieję, że ta seria artykułów pomogła lub pomoże Ci w znalezieniu i pielęgnacji idealnego śpiwora lub kołdry kempingowej. Rozumiemy, że wybór jest bardzo duży, więc nie wahaj się skontaktować z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat dbania o swój śpiwór. Dzięki za przeczytanie!