Niektóre wybory dotykają czegoś więcej niż praktyczności użycia danej rzeczy lub wysokości ceny. Jako marka branży outdoorowej z natury dbamy w zrównoważony rozwój środowiska. Przyjrzymy się bliżej certyfikacji Responsible Down Standard (RDS), której dyrektywy dobrowolnie wprowadzamy w naszej firmie – kontrolując używany przez nas puch, a tym samym kontynuując pracę nad odpowiedzialnym pozyskiwaniem naszych produktów.

Dlaczego puch?

Puch jest wypełnieniem wybieranym przez większość turystów. Materiał jest lekki i łatwy do spakowania oraz izoluje lepiej niż jakiekolwiek syntetyczne wypełnienie dostępne na rynku. Po prostu oferuje najlepszy stosunek ciepła do wagi ze wszystkich izolacji.

Uncja puchu składa się z około 2 milionów zazębiających się włókien, które pomagają utrzymać ciepło, jednocześnie chroniąc przed zimnem. Włókna zachodzą na siebie, zatrzymując powietrze w „kieszeniach powietrznych”. Używając wysokiej jakości puchu, możemy stworzyć wyjątkowo ciepły śpiwór, który waży tylko kilka funtów. To sprawia, że ​​jest to najlepszy wybór w zakresie izolacji nie tylko w branży outdoorowej, ale także dla innych firm np. odzieżowych.

Zrównoważony rozwój

Najważniejszym problemem związanym ze zbieraniem puchu jest zapewnienie jakości puchu i odpowiedniego traktowania ptaków. Kluczowym czynnikiem jest jednak trwałość. Puch jest trwały z kilku powodów. Właściwie pielęgnowany puch może służyć przez dziesięciolecia i może zostać poddany recyklingowi pod koniec okresu użytkowania produktu. Samo wypełnienie jest również produktem ubocznym odnawialnego zasobu.
Mając to na uwadze, szukaliśmy organizacji, która mogłaby przeprowadzić nas przez proces pozyskiwania puchu i pomóc zagwarantować jakość dostawców i ich produktów.

Ustanawianie standardu

Responsible Down Standard jest częścią Textile Exchange, organizacji non-profit, która działa w łańcuchu dostaw tekstyliów, aby zminimalizować lub odwrócić negatywne skutki przemysłu.
Misją Responsible Down Standard​​jego jest „zapewnienie, że ​​puch i pióra pochodzą od kaczek i gęsi, które były dobrze traktowane. Oznacza to umożliwienie im zdrowego życia, wyrażania wrodzonych zachowań i unikania bólu, strachu lub stresu. Norma dotyczy również łańcucha dostaw od gospodarstwa do końcowego produktu, dzięki czemu konsumenci mogą mieć pewność, że puch i pierze w wybranych przez nich produktach są naprawdę RDS”.

Norma została stworzona w ciągu trzech lat przy pomocy grup zajmujących się dobrym traktowaniem zwierząt i ekspertów branżowych. RDS uznaje również najlepsze praktyki w zakresie dobrego traktowania zwierząt i niweluje te, które naruszają te zasady.

Therm-a-Rest dobrowolnie współpracuje z RDS, aby uzyskać od nich certyfikację śpiworów i kołder. Obecnie nie ma przepisów, które wymagałyby od producentów używania puchu pochodzącego z etycznych źródeł.

Organizacja certyfikuje firmę po przeprowadzeniu audytu na miejscu. Inspektor przyjeżdża, aby sprawdzić dokumenty i przeprowadzić oględziny. Są dokładnie badane procedury i przeprowadzane wywiady z personelem i pracownikami. Raport ten jest wysyłany do osoby ostatecznie wydającej certyfikat. Jeśli wszystko przejdzie pomyślnie, firma otrzymuje certyfikat, ale jest stale śledzona i sprawdzana przez RDS.

Logo

Kiedy zobaczysz logo „Responsible Down Standard” (RDS) na naszych produktach, od razu możesz być pewnym kilku rzeczy o puchu wewnątrz. Po pierwsze, puch nie był zbierany w procesie linienia ani oskubany na żywo, a ptaki nie były karmione na siłę. Po drugie, dobro i zdrowie ptaków było szanowane. Po trzecie, aby produkt mógł nosić logo RDS, 100% puchu musi przejść wszystkie audyty RDS. Za każdym razem, gdy znajdziesz to logo, możesz mieć całkowitą pewność, że materiał został pozyskany w sposób odpowiedzialny oraz przyjazny zwierzętom i środowisku.

Na wybór śpiwora składa się wiele elementów. Od zakresu temperatury i dopasowania do Twojego „osobistego systemu do spania”, pogody jaką zastaniesz do innych osobistych preferencji. Źródło materiału w produktach nie jest kwestią osobistych preferencji, ale jest także bardzo ważne.

Jako miłośnicy outdooru mamy obowiązek być dobrymi zarządcami szlaków, gór, rzek i dóbr naturalnych.
Zachęcamy do dołączenia do Therm-a-Rest poprzez dokonanie odpowiedzialnego wyboru.