Sen jest fizjologicznym stanem organizmu i podstawową potrzebą biologiczną, bez której nie możemy prawidłowo funkcjonować. Wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Dorosły człowiek przesypia około 30% swojego życia. Gdy podróżujemy, niezależnie od środka transportu, często mamy problem ze snem ze względu na mało komfortowe warunki, takie jak np. niewygodne fotele i brak miejsca. Czy w czasie podróży można spać równie dobrze, jak w domu? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Czynniki wpływające na sen

Sen charakteryzuje się odwracalną utratą świadomego kontaktu z otoczeniem, zmniejszoną reaktywnością na bodźce zewnętrzne i zahamowaniem aktywności ruchowej. O jego długości i jakości decyduje wiele różnych czynników. 

Niektóre z nich są biologicznie uwarunkowane i nie ulegają zmianie, inne zależą od zewnętrznych warunków środowiska, a jeszcze inne od trybu życia i przyzwyczajeń danej osoby. Czynniki, które się nie zmieniają, to m.in. wiek, płeć i uwarunkowania genetyczne. Z biegiem lat zapotrzebowanie na sen zmniejsza się – noworodki przesypiają ok. 16 godzin na dobę, a dorosły człowiek potrzebuje średnio 7–8 godzin snu w ciągu doby. 

U mężczyzn już od 20. roku życia obserwuje się stopniowe zmniejszanie ilości snu głębokiego, natomiast u kobiet do nagłego pogorszenia jakości snu dochodzi po 40. roku życia. Czynniki genetyczne decydują o indywidualnym zapotrzebowaniu na sen i warunkują preferowaną porę snu. Niektórzy z nas są „sowami, nocnymi markami”, a inni „skowronkami”. 

Światło to główny czynnik zewnętrzny, który reguluje sen (a dokładniej – rytm dobowy), wpływając na wydzielanie melatoniny przez szyszynkę. Do innych czynników zewnętrznych zalicza się poziom aktywności fizycznej, regularność pór snu, posiłków i wypoczynku. Na długość i głębokość snu mają wpływ również niedobory snu z poprzednich nocy.

Sen w podróży

Długie podróże samochodem, samolotem lub innym środkiem transportu mogą być bardzo męczące i obciążające dla naszego organizmu, zwłaszcza dla górnej części ciała i kręgosłupa, który przez wiele godzin musi znosić przebywanie w zasadzie w jednej pozycji. Siedzenie nie jest komfortową pozycją dla kręgosłupa, ponieważ dochodzi do dużego obciążenia zarówno części lędźwiowej, jak i szyi. 

Na skutek zmęczenia możemy mieć problem z utrzymywaniem głowy w bezpiecznej pozycji. Właściwe podparcie głowy i szyi umożliwia spokojny sen w czasie podróży i zapobiega uczuciu dyskomfortu po dotarciu do celu. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, z pomocą przychodzą specjalne poduszki podróżne o ergonomicznym kształcie, dzięki którym możemy zająć dogodną pozycję, przespać się i komfortowo podróżować nawet przez wiele godzin. 

Nieodpowiednio dobrana poduszka może zaburzyć naturalną krzywiznę kręgosłupa i utrudnić spokojny sen. Częste podróże mogą zaburzać dwa elementy cyklu snu – tzw. homeostazę snu, dzięki której odczuwamy senność, i zegar biologiczny, czyli rytm okołodobowy.

Cechy dobrej poduszki podróżnej

Mogłoby się wydawać, że wybranie odpowiedniej poduszki do spania w trakcie podróży jest bardzo łatwe. Nic bardziej mylnego – wybór nie powinien być przypadkowy, a cena nie może być jedynym kryterium, jakie weźmiemy pod uwagę. Rynek oferuje bogaty asortyment poduszek podróżnych, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także kształtem, wielkością i materiałami, z których zostały wykonane. 

Najważniejszą kwestią przy wyborze poduszki podróżnej jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobra poduszka zwiększa komfort, pozwala odprężyć się w czasie podróży i zapaść w błogi sen. Poprawia ergonomię fotela, wypełniając wolną przestrzeń między zagłówkiem a ciałem, dzięki czemu łagodzi zesztywnienie karku, skurcze i bóle mięśni, które pojawiają się w trakcie długiej jazdy lub lotu. Zapobiega nagłym, niekontrolowanym ruchom głowy i przytrzymuje ją w komfortowej, a przede wszystkim właściwej pozycji. 

Stosowanie poduszek podróżnych jest szczególnie wskazane u osób z obniżoną stabilnością kręgów szyjnych lub chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Co więcej, powinna ich używać każda osoba, która przeciąża odcinek szyjny kręgosłupa – np. podczas długich podróży czy wykonywania pracy biurowej.

Najlepsze rozwiązania na podróż

Najbardziej popularne poduszki podróżne to tzw. „rogale”, które doskonale stabilizują głowę w pozycji siedzącej i odciążają odcinek szyjny kręgosłupa. Świetnie sprawdzają się w samochodzie, autokarze i samolocie. Jednym z ciekawszych modeli „rogala” jest wykonana z dopasowującej się do kształtów pianki poduszka Thermarest Neck Pillow, która pozwala na komfortowy sen w podróży. 

Zmodyfikowany kształt w okolicach brody i karku zapewnia lepsze podparcie brody i bardziej naturalną pozycję snu w czasie jazdy lub lotu. Materiał wierzchni jest miły w dotyku, a poszewkę można zdjąć do prania. Haczyk i tasiemka ściągająca umożliwiają łatwe i szybkie spakowanie poduszki. Puchowa poduszka nadmuchiwana Thermarest Air Head Down Pillow jest bardzo wygodna, a jej anatomiczny kształt pozwala zrelaksować mięśnie karku. 

Podzielone na komory wnętrze zapewnia idealną twardość i stabilność (poduszka nie jest ani za miękka, ani za twarda). Wierzch wypełniony jest puchem, który zwiększa komfort podczas snu. Po wypompowaniu powietrza poduszkę można schować do kieszeni. Ten model doskonale nadaje się nie tylko na podróż samochodem, pociągiem czy samolotem, ale także na biwak.

Dobry sen po dotarciu do celu

Gwarancją udanego wypoczynku podczas urlopu na terenie kraju czy wyprawy w najdalsze zakątki świata jest dobry i spokojny sen, który pozwala nam zregenerować organizm i nabrać sił. Dlatego powinniśmy zadbać o jakość naszego snu również po dotarciu do celu, zwłaszcza jeśli będziemy spać pod namiotem, w górskim schronisku lub kamperze. W tym celu warto zaopatrzyć się w jedną z poduszek marki Thermarest

Poduszka dmuchana Thermarest Air Head Lite wykonana jest z elastycznego streczowego materiału, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejszając napięcie mięśni karku i kręgosłupa szyjnego. Po użyciu składa się ją do malutkiej i leciutkiej paczuszki, zamykanej ściąganym sznureczkiem. Ponieważ zajmuje niewiele miejsca, możemy zabrać ją w każdą podróż. 

Inną wygodną i w dodatku ekologiczną poduszką jest Thermarest Compressible Pillow. Wewnątrz znajduje się miękkie wypełnienie ze ścinek pianki z materacy samo pompujących, które rozpręża się do odpowiednich kształtów i rozmiarów. Podszewka wykonana jest z miękkiego i swobodnie oddychającego poliestru, pochodzącego w 60% z recyklingu. 

Niektórzy miłośnicy ultra lekkich wypraw traktują ten model poduszki jako przedłużenia materaca, a wiele osób używa jej również w domu. Poduszki Thermarest dają głowie odpowiednie podparcie, zapewniając komfortowy sen.

Przy wyborze poduszki podróżnej zwróć uwagę na to, czy posiada odpowiednie atesty oraz certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Wybierz coś trwałego, co posłuży przez wiele lat i tak szybko się nie zniszczy. Warto zainwestować w taki zakup. Sprawdź inne poduszki dostępne w naszej ofercie i przekonaj się, że również w podróży można spać równie dobrze, jak w domu! ☺