Projektowanie wysokiej jakości sprzętu outdoorowego zawsze stanowi duże wyzwanie. Wyzwanie te jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdy przeprojektowujemy wypróbowany i lubiany produkt, taki jak nasz klasyczny wentyl, który od 1972 roku bardzo dobrze sprawdza się w licznie nagradzanych materacach Thermarest. Oczywiście, na przestrzeni lat materiał wentylu zmienił się z mosiądzu na plastik, ale w innych aspektach pozostał w dużej mierze niezmieniony. Pomimo długiej historii i wydajności naszych klasycznych zaworów, wiedzieliśmy, że możemy zaoferować coś lepszego. Po wykonaniu setek prototypów i ponad 500 nocach testów w terenie, skończyliśmy prace nad naszymi nowymi, wysokowydajnymi zaworami WingLock ™ i TwinLock ™.

Korzystając z doświadczenia

Już od pierwszych chwil pracy przyświecał nam nasz główny cel: sprawienie, by wszystkie materace Thermarest gwarantowały wygodne i bezpieczne spędzenie nocy pod gwiazdami. To nasza podstawowa filozofia projektowania. Dlatego tak wiele naszych produktów i technologii jest kopiowanych w całej branży, bo dokładnie rozumiemy, co to znaczy spać pod gołym niebem. Kiedy rozpoczęliśmy proces projektowania nowych wentyli, wzięliśmy także pod lupę wszystkie techniki i mechanizmy, które powodowały, że nasz klasyczny zawór był tak skuteczny i trwały.

Dostosowany do każdych warunków

Zadanie, jakie stało przed nami nie było proste. Nie chwaląc się zbytnio musimy przyznać, że nasz klasyczny wentyl to “prawdziwy kozak”. Z łatwością radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami, błotem i żwirem, które mogą towarzyszyć podczas wyprawy. Patrząc na inne wentyle dostępne na rynku, stwierdziliśmy, że wiele z nich nie było w stanie wytrzymać warunków, które podróżnik znalazłby podczas noclegów. Gdy powstał pomysł stworzenia nowej koncepcji, wiedzieliśmy, że nowy wentyl musiałby kontynuować tradycję odporności na niesprzyjające warunki, z której znany był nasz klasyczny zawór.

Łatwy w naprawie

I udało się, zachowaliśmy wytrzymałość! Ale nasz klasyczny wentyl miał jeszcze inną bardzo ważną cechę – można go było łatwo wymienić. Dokładnie wiemy, że w trasie nigdy nie wiadomo, co nas spotka i nawet najbardziej trwałe rzeczy mogą ulec zepsuciu, dlatego chcieliśmy, by nasz nowy element materaca był łatwy do naprawy. Zawsze staramy się szanować Twój czas, Twoje pieniądze jak i naszą planetę, dlatego chcieliśmy zrobić wszystko by zepsuty wentyl nie skutkował wyrzuceniem całego materaca. A niestety jest to często spotykane wśród produktów naszej konkurencji i powoduje, że jesteś szybko zmuszony do kupienia nowego materaca, kiedy wentyl ulegnie nawet drobnemu uszkodzeniu.

Łatwość w użyciu

Następną cechą, którą nasi projektanci chcieli zachować, jest łatwość użycia naszego klasycznego wentylu. Odkręcasz w lewo, zakręcasz w prawo, to wszystko, co musisz wiedzieć. Nasz nowy projekt miał zapewnić bezproblemowe napompowanie, odpowietrzenie i spuszczenie powietrza za pomocą zaworu umieszczonego poza powierzchnią spania materaca. Mając jasne cele ruszyliśmy do pracy 🙂

Dla lepszych doświadczeń…

Gdy zdecydowaliśmy, że chcemy zachować trwałość, możliwości naprawy i użyteczność naszego klasycznego wentylu, zaczęliśmy działać! Po dziesiątkach spotkań i niezliczonych iteracjach doszliśmy do naszego nowego rozwiązania.

Naszym głównym celem było zachowanie możliwości nadmuchiwania i wyglądu nowego wentylu. Zwiększyliśmy rozmiar korpusu, który zaczął przypominać zakończenie butelki a jednocześnie zmieniliśmy gwint. Większy rozmiar pozwolił na szybszy przepływ powietrza, a nowy gwint zapewnił płynniejsze działanie i większą wytrzymałość.

Aby dodatkowo zwiększyć łatwość użytkowania, dodaliśmy jednokierunkowy zawór zwrotny, aby zapobiec wydostawaniu się powietrza podczas nadmuchiwania. To było to!
Nigdy więcej zamykania zaworu tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec uciekaniu powietrza w trakcie napompowywania!

Ze względu na tę jednokierunkową funkcję nadmuchiwania musieliśmy stworzyć „obejście”, aby umożliwić użytkownikom opróżnianie materaca. Właśnie tutaj wchodzą w grę „skrzydełka” zaworu WingLock. Prosty skręt tych skrzydełek pozwala na ujście powietrza i zapewnia szybsze jego spuszczanie dzięki większemu otworowi. Odpowietrzanie jest bardzo łatwe. Niewielki obrót skrzydełkami przed częściowym obróceniem nasadki zaworu pozwoli na wypuszczenie niewielkiej ilości powietrza. Proste ruchy przekręcania zaworu lub skrzydełek WingLock i TwinLock są równie łatwe w użyciu jak zakręcenie i zakręcenie butelki z wodą.

W przypadku większych materaców o dużej objętości chcieliśmy zapewnić jeszcze łatwiejszą opcję deflacji. Zamiast skrzydełek nasz TwinLock ma dwa dedykowane wentyle: jeden zawór jednokierunkowy „IN” i jeden zawór spustowy „OUT”. Częściowe otwarcie zaworu „OUT” pozwala odpowietrzyć materac, a pełny obrót pozwoli spuścić całe powietrze.

Usprawniając biwakowanie…

Po udoskonaleniu naszego projektu poddaliśmy oba te zawory testowi – albo precyzyjniej – poddaliśmy je ponad 500 testom, aby upewnić się, że mamy najlepsze rozwiązanie, jakie możemy zaoferować.
Myśleliśmy szczególnie o tych, którzy używają naszych wentyli w trudnych warunkach np. zimą i obsługują je w grubych rękawiczkach etc. Wiemy też, że zawsze liczy się czas, dlatego nasze nowe rozwiązanie gwarantuje błyskawiczne napełnienie materaca – nawet trzy razy szybciej niż nasz klasyczny zawór!

Zachęcamy, sprawdź sam naszą nową kolekcję materaców z zaworami WingLock i TwinLock.