Jak Impregnować Namioty – Poradnik Pakera cz. 4

utworzone przez | Impregnacja, Porady

Niezależnie od tego, czy znajdujesz się na kempingu, w terenie, czy też spędzasz noc w ogródku z dziećmi – namiot zastępuje dom. To nie tylko pomieszczenie na sprzęt, ale bezpieczny azyl chroniący przed deszczem, owadami, ciemnościami nocy.

Należy jednak wiedzieć, że dbałość o nasz namiot to nie tylko naprawa suwaków, szwów i innych uszkodzeń – niezbędne jest również regularne czyszczenie i odnawianie pokrycia wodoszczelnego. Jest to zabieg bardzo istotny, jeżeli chcemy, aby nasz namiot służył nam przez długie lata. Warstwę wodoszczelną namiotu może uszkadzać dym, soki z drzew, a nawet pyłki. Długotrwałe narażanie namiotu na opady deszczu lub promieniowanie UV w słoneczny dzień również może osłabić nawet najbardziej odporną tkaninę.

Regularna konserwacja namiotu jest więc zabiegiem bardzo ważnym dla przedłużenia jego trwałości. Polecamy łatwe w użyciu preparat do czyszczenia Granger’s Tent & Gear Cleaner oraz impregnaty do namiotu Fabsil Universal Protector oraz Granger’s Tent & Gear Repel (oba w płynie bądź atomizerze), dzięki którym nasz namiot przetrwa nawet najgorszą ulewę.

Czyszczenie Namiotu

W pierwszej kolejności usuń z tkaniny luźny brud i błoto, najlepiej przy pomocy miękkiej szmatki lub szczoteczki. Przygotuj roztwór środka Granger’s Tent & Gear Cleaner, umyj namiot przy pomocy miękkiej gąbki lub szmatki. Spłucz z tkaniny brud i pozostałości preparatu czyszczącego. Przed spakowaniem pozostaw namiot do naturalnego wyschnięcia.

Doraźne czyszczenie namiotu zalecane jest po każdym użyciu.

Impregnacja Namiotu

Częste odnawianie impregnacji nie jest konieczne – w zależności od intensywności użytkowania można to robić 2 – 3 razy w roku. Zaleca się użycie preparatu Fabsil Universal Protector, który nadaje tkaninie wodoodporność i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. W pewnym stopniu zabezpiecza również przed pleśnią, co ma znaczenie zwłaszcza przy biwakowaniu w miejscach wilgotnych.

Używając środka do impregnacji Fabsil Universal Protector nanoś roztwór długimi pociągnięciami. Można również użyć preparatu w aerozolu (Fabsil Universal Protection Aerosol). Należy zadbać o równomierne nałożenie preparatu na tkaninę.

1 litr środka typu Fabsil wystarcza w przybliżeniu na pokrycie lekkiego, 2-osobowego namiotu. Przed spakowaniem pozostaw namiot do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj, że przed dłuższym przechowywaniem namiot powinien być całkowicie suchy. Pamiętaj o tym i przestrzegaj zalecanych przez nas zasad, a namiot przetrwa nawet najtrudniejszą wyprawę!

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Jak Czyścić Buty Turystyczne i Sprzęt

Preparat Granger’s Footwear + Gear Cleaner w sprayu przeznaczony jest do czyszczenia obuwia, wszelkiego rodzaju technicznej odzieży outdoorowej i innego sprzętu …

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *