Jaki sprzęt biwakowy zabrać na Kemping, aby się dobrze wyspać?

by | Jul 29, 2016 | Materace Dmuchane, Materace Samopompujące, Porady

Koła w ruch! Nadszedł wreszcie czas wyjazdu. Zapakowałeś samochód sprzętem biwakowym i jesteś w pełnej gotowości. Właśnie przyjechałeś do lasu, rozkładasz sprzęt biwakowy, rozpalasz ognisko i szykujesz spanie, gotów do spędzenia wspaniałej nocy w pięknej okolicy. Ale ten sprzęt do spania…

Czy używałeś kiedyś samochodowego materaca kempingowego? Czy na swoich wyjazdach samochodowych używasz jeszcze wąskiego, lekkiego śpiwora typu „mumia”? Jeżeli chcesz poprawić komfort swego wypoczynku na wyprawie samochodowej, zapoznaj się z kilkoma poradami.

Zabierz porządny materac kempingowy

Obłędny poranek na pustyni z materacem MondoKing 3D i kołderką Therm-a-Rest

Obłędny poranek na pustyni z materacem MondoKing 3D i kołderką Therm-a-Rest. Fot: Chris Burkard

Kiedy wozisz swój bagaż samochodem, nie musisz aż tak bardzo ograniczać gabarytów swojego materaca. Zabierz solidny, wygodny i gruby materac i zapewnij komfort dla swojego ciała. Materace kempingowe Therm-a-Rest zaprojektowane są dla zapewnienia maksymalnej wygody na biwaku gdy ciężar bagażu nie jest parametrem krytycznym. Zapoznaj się z materacem samopompującym MondoKing 3D. Gruba, 10-centymetrowa warstwa gąbki „pochłonie” wszelkie nierówności gruntu.

Pobudka w śpiworze Dorado Duo na materacu Camper SV. Widoczna jest również poduszka Compressible Pillow i koc Stellar Blanket

Pobudka w śpiworze Dorado Duo na materacu Camper SV. Widoczna jest również poduszka Compressible Pillow i koc Stellar Blanket. Fot. Ali Vagnini

Następny problem? Przyjeżdżasz na miejsce, a tu Twój MondoKing „nie pasuje” do reszty wyposażenia? Jasne, rozumiemy. Jeżeli gabaryty bagażu są dla Ciebie sprawą istotną, zastanów się nad zastąpieniem materaca samopompującego materacem dmuchanym. Nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z komfortu.

Zapoznaj się, na przykład, z materacem NeoAir Camper SV. Ten niebieski potworek o grubości 8 cm zapewnia wygodę, jakiej oczekuje się od materaca kempingowego, przy niewielkich gabarytach pozwalających oszczędzić sporo miejsca przy pakowaniu (waży tylko 1kg!).

Dodatkową zaletą materaca NeoAir Camper SV jest wyposażenie go w system szybkiego pompowania, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy pompowaniu i opróżnianiu materaca – zaoszczędzony na biwaku cenny czas pozwoli Ci, na przykład, pstryknąć jeszcze zdjęcie zachodu słońca na Facebooka albo pospać nieco dłużej przed zwijaniem biwaku w chłodny poranek.

Zwijanie materaca NeoAir Camper SV

Zwijanie materaca NeoAir Camper SV. Fot. Ben Lindbloom

Nawiązując do nocnych chłodów – kolejnym kluczowym czynnikiem, decydującym o doborze twojego sprzętu biwakowego jest właściwe dobranie parametru R-value materaca. Jeżeli planujesz biwaki we wszystkich porach roku, lepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o izolację cieplną, będzie materac z wypełnieniem piankowym.

Dla przykładu, materac BaseCamp z takim wypełnieniem i R-value 5.0 jest zupełnie wystarczający do biwaków we wszystkich porach roku, ale jeżeli nie planujesz biwaków zimowych, całkowicie zadowalający będzie materac dmuchany NeoAir Camper o grubości 7.6 centymetra i wartości – R: 2.2 (Taki parametr izolacyjności gwarantuje komfort nawet w temperaturze bliskiej zera (do -5 °C).

Nie martw się jednak, jeżeli potrzebny Ci będzie materac o parametrach termicznych materaca piankowego, a jednocześnie lekki i pakowny. Materac NeoAir Dream spełni Twoje oczekiwania na zasadzie „wilk syty i owca cała” (10 cm grubości, parametr izolacyjności R – 6.0!)

neoair-dream-2

Podwójna konstrukcja materaca NeoAir Dream – bardzo lekki materac dmuchany (7,5 cm) + pianka (2,5 cm)

Materac dmuchany Dream zawiera w sobie lekki, grubości 7,5 cm materac serii NeoAir, oraz piankę z pokrowcem o grubości 2,5 cm. Możesz wyjąć z materaca tylko część dmuchaną i zabrać ją do plecaka zupełnie jak inny ultralekki materac dmuchany.

Możesz również włożyć z powrotem materac dmuchany do całej konstrukcji dmuchano-piankowej NeoAir Dream’a i cieszyć się miękkim i ciepłym posłaniem na kempingu.

Wewnętrzna, ściśliwa struktura materaca pozwala na spakowanie go do niewielkiego rozmiaru.

Zapewnij sobie ciepło

Zacznijmy od zapewnienia sobie odpowiedniej wygody. Kiedy poznasz już zalety komfortowego snu na wygodnym materacu, pomyśl o stworzeniu równie wygodnego zestawu biwakowego ze śpiworem typu „kołderka”. Można oczywiście używać lekkiego i pakownego śpiwora typu „mumia”, ale wygląda to trochę tak, jakbyś tylko nadgryzał smaczne ciastko. W samej rzeczy, trudno porównać sen w „mumii” z komfortem snu kogoś „rozwalonego jak kociak” pod obszernym, ale ciepłym śpiworem kempingowym.

Opracowaliśmy w tym celu kilka modeli śpiworów. Zapoznaj się ze śpiworami Dorado Duo i Ventana Duo. To tradycyjne , podwójne śpiwory typu „kołderka”, ale nie tylko. W razie potrzeby można rozpinając suwak stworzyć wygodną kołdrę dla dwóch osób.

Śpiwór letni typu kołdra

Śpiwór Ventana Duo jako zestaw 2-osobowy

To jeszcze mnie wszystko. Oba śpiwory: Ventana i Dorado można łączyć również w innych konfiguracjach. Dla przykładu: łącząc łącznikiem dwa śpiwory Ventana tworzymy luksusowe, dwuosobowe łoże na kempingu samochodowym.

dwa spięte ze sobą śpiwory Dorado Duo

Dwa spięte ze sobą śpiwory Dorado Duo

I jeszcze jedno: jeżeli chcesz stworzyć naprawdę komfortowe miejsce do spania, połącz dwa śpiwory Ventana lub Dorado i ułóż je na dwóch materacach, które również można połączyć ze sobą przy pomocy łącznika – teraz możesz rozkoszować się iście królewskim łożem.

Ostatnia sprawa, chociaż równie ważna to doskonałe kołderki biwakowe. Na kempingi samochodowe polecamy kołderkę Vela HD Quilt.

vela-samochod

Fot. Ben Giebrescht

Ta lekka, zawierająca 650 g puchu pikowana kołderka zalecana jest na wyjazdy w cieplejszych porach roku. Uszczelniające obszycie na obwodzie zapobiega podwiewaniu i zapewnia elastyczność, boczne taśmy umożliwiają ew. połączenie z kocykiem lub prześcieradłem – można uznać, że kołderka Vela jest synonimem luksusu na campingu samochodowym. Łącząc ze sobą dwie kołderki Vela HD możesz stworzyć eleganckie „partnerskie” legowisko. 🙂

I jeszcze jedna sprawa – nie oszczędzaj na poduszkach. Oczywiście będąc „twardzielem” prześpisz się na parze brudnych skarpet, ale pamiętaj, że jesteś na campingu samochodowym. Zapoznaj się z naszymi gąbkowymi poduszkami – ich wypełnienie pochodzi z recyklingowanych materiałów z produkcji materacy. Podczas pakowania możesz ścisnąć je do niewielkich rozmiarów, a po rozprężeniu i tak będą stanowić komfortową poduszeczkę.

Mamy nadzieję, że powyższe uwagi pomogą Ci w doborze sprzętu biwakowego na najbliższą wyprawę. W razie wątpliwości bądź problemów z dostępnością w Polsce zapraszamy do kontaktu z nami!

Autorem wpisu jest Zespół Thermarest. Artykuł pt. “Jaki sprzęt biwakowy zabrać na Kemping, aby się dobrze wyspać?” został jako pierwszy zamieszczony na blogu Therm-a-Rest.

Zobacz Inne Wpisy na Blogu:

Test Lampki Solarnej Luci Original – Magazyn WIOSŁO

Takie dziwactwo z zaworkiem powietrznym przypominającym pompowane zabawki dla dzieci. – I my to mamy testować na „Bałtyku pod wiosłem” – pomyślałem z lekką dezaprobatą. Ale z drugiej strony testowaliśmy już wcześniej produkty z firmy Paker i nigdy się nie zawiedliśmy...

Recenzja dań liofilizowanych Summit to Eat

Dania liofilizowane Summit to EatMakaron z seremIdealny dla miłośników sera i wegetarian. Ilość wody podana przez producenta jest odpowiednia, jednak należy pamiętać aby dobrze zamieszać całość. Po 8 minutach (czas podany na opakowaniu) makaron jest miękki. Smak...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
CZARNY PIĄTEK - STREFA VIP
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, aby otrzymać natychmiastowy dostęp do strefy VIP.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 30%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*